Medicína Kampō je názov tradičnej japonskej medicíny (TJM). Vychádza z čínskych bylinných prípravkov, ktoré boli prvýkrát zavedené do Japonska cez Kóreu okolo 5. storočia. Kampō sa prvýkrát používala vo vyšších spoločenských triedach, ale od 15. storočia je dostupná všetkým ľuďom. Postupne sa upravovala tak, aby bola prispôsobená japonskej kultúre.

V Japonsku predstavovala hlavnú liečbu až do zavedenia západnej medicíny z Európy pred niekoľkými sto rokmi. Kampō tiež znie ako Kanpō, čo doslova znamená „metóda z obdobia Han (206 p. n. l. ‒ 220 n. l.) starovekej Číny“. Metóda Han sa vzťahuje na bylinný systém Číny, ktorý sa vyvinul počas dynastie Han.

Kampō zahŕňa akupunktúru, moxovanie (tradičná čínska medicínska terapia, ktorá pozostáva zo spaľovania múky (moxa) na konkrétnych miestach tela) a ďalšie zložky čínskeho lekárskeho systému, ale spolieha sa predovšetkým na predpisovanie rastlinných receptúr.

Aj keď Kampō má svoj pôvod v tradičnej čínskej medicíne (TCM), od TCM sa v mnohých hľadiskách líši. TCM zdôrazňuje teóriu Jin a Jang piatich prvkov, ktorá prijíma tradičné koncepcie východoázijskej prírodnej filozofie. Japonský Kampō uprednostňuje diagnostické metódy, ktoré priamo spájajú príznaky s liečbou a obchádzajú špekulatívne koncepty. Predpisy TCM sú individualizované na rastlinnej úrovni, kým medicína Kampō je individualizovaná na úrovni receptúr. Kampō má zjednodušený predpis.

...

PharmDr. S. Jurkaninová


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby