Horúce letné dni so sebou prinášajú často okrem pohody a oddychu aj viaceré zdravotné problémy. Medzi tie, ktoré sužujú najmä ženy, ale nevyhnú sa im často ani muži, patria infekcie močových ciest a močového mechúra. Tie môžu pri zanedbaní viesť k nepríjemným chronickým stavom s možným vyústením do obličkových komplikácií.
Ľudský organizmus je komplexný systém s množstvom funkcií. Rovnováhu a zdravie ovplyvňuje okrem iného aj schopnosť tela filtrovať a odstraňovať škodlivé látky a toxíny. Popri pľúcach, pečeni, lymfatickom systéme, koži a trávení sú dôležitou súčasťou vylučovacej sústavy obličky, močovody, močový mechúr a močová rúra. Práve močovodov a močového mechúra sa týkajú časté infekcie vedúce k zápalom. Tie môžu prerásť až do problémov s vylučovaním a oslabeniu týchto orgánov.
Cystitída, teda zápal močového mechúra, je problémom, s ktorým sa minimálne raz v živote stretla takmer každá žena. Jednou z hlavných príčin tohto zápalu je baktériová infekcia, najčastejšie ide o baktériu E. coli pochádzajúcu z ľudského čreva a konečníka, inými patogénmi zodpovednými za infekciu sú enterokoky, stafylokoky a pseudomonády. V dôsledku odlišného anatomického tvaru a uloženia močovej rúry sú pri tomto ochorení ženy v nevýhode oproti mužom. Vývod močovej rúry sa u žien nachádza v tesnej blízkosti konečníka, navyše je ich močová rúra niekoľkonásobne menšia ako u mužov. Jedným z možných príčin častých infekcií močového traktu je aj mechanické poškodenie napríklad počas pohlavného styku či chemické poškodenie aromatickými mydlami a kozmetikou.
...
Najviac používanou a veľmi obľúbenou formou sa pri počiatočných ťažkostiach stali urologicky zamerané čajoviny. Stále miesto v nich má v tejto oblasti veľmi účinná medvedica lekárska, česky medvědice lékařská (Arctostahphylos uva-ursi, Ericaceae). Za účinok zodpovednou látkou v liekopisnej droge Uvae-ursi folium je arbutín. Jeho enzýmovým štiepením vznikajúci hydrochinón, ktorý je vychytávaný v močovom trakte baktériami, má preukázaný antimikrobiálny účinok najmä na baktérie E. coli.
...
K takto pôsobiacim drogám patria Betulae folium, list brezy (Betula pendula, breza previsnutá Betulaceae, česky bříza bělokorá)., Ribis nigri folium, list ríbezle čiernej (Ribes nigrum, Grossulariaceae, česky černý rybíz), Equiseti herba, vňať prasličky (Equisetum arvense – praslička roľná, Equisetaceae, česky přeslička rolní), Solidaginis virgaureae herba, vňať zlatobyle obyčajnej (Solidago virgaurea, Ateraceae, česky zlatobýl obecný), Arctii radix, koreň lopúcha (Arctium lappa – lopúch väčší, Asteraceae, česky lopuch větší), Ononidis radix, koreň ihlice (Ononis spinosa – ihlica tŕnitá, Fabaceae, česky jehlice trnitá). K tejto skupine drog indikovaných na úľavu od príznakov mierneho zápalu močových ciest sa so svojou monografi ou pridala nedávno droga Fragariae folium, list jahody (Fragaria vesca – jahoda obyčajná, Rosaceae, česky jahodník obecný).
...
Mgr. M. Mergová