Rod Anaphalis (čeľaď Asteraceae) zahŕňa približne 110 druhov. Anaphalis margaritacea – plesnivka perlová / plesňuľka perlovitá, pochádza zo Severnej Ameriky. Názov Anaphalis je z gréčtiny, ale ako presne vznikol, nie je známe, a margaritacea znamená perlová z perál. Anglické názvy sa dajú rozdeliť na tri veľké skupiny.

Prvú skupinu charakterizuje slovo everlasting (v preklade večný alebo večne živý) s rôznymi prívlastkami – everlasting, everlasting flower (večne živý kvet), early everlasting, western pearly evelasting, life everlasting. Druhá skupina názvov sa, viac či menej lichotivo, odkazuje na vzhľad rastliny silver leaf (strieborný list), silver button (strieborný gombík), none so pretty (nie až taká pekná), moonshine (mesačný svit). Tretiu skupinu tvoria miestne menej známe názvy – powerty weed (burina chudoby), cotton weed (bavlníková burina), dead man‘s flower (kvet mŕtveho muža), ladies tobacco (dámsky tabak) a rabbit tobacco (zajačí tabak). Usušené listy slúžili ako náhrada za žuvací tabak, ale okrem toho indiánski šamani tvrdili, že žuvaním listov sa čistí a posilňuje hlas a vyvoláva nutkanie spievať.

Opis

Vytrvalá dvojdomá bylina s drevnatejúcim podzemkom, stonka je vzpriamená, 30 – 60 cm vysoká, iba v hornej části vetvená, husto olistená, bielo plstnatá. Listy sú čiarkovito kopijovité, podvinuté, na rube bieloplstnaté. Úbory sú 8 – 10 mm dlhé, početné, tvoria chocholičnatú latu, zákrovné listene suchoblanité, biele, v období kvitnutia odstávajú, koruna je žltá. Plodom je nažka.

Pestovanie a zber

Rastlina dobre prospieva na suchých, slnečných miestach, znáša aj chudobné a neúrodné pôdy. Je odolná proti mrazu a dobre prezimuje. Množí sa generatívne aj vegetatívne. Semená sa trochu horšie čistia, pretože sú veľmi drobné (dĺžka 0,97 mm a šírka 0,32 mm), ale majú dobrú klíčivosť. Začínajú klíčiť približne po 13 dňoch a pri teplotnom režime 25 °C deň/15 °C noc ich vyklíči až 86%. Pokiaľ sa semená skladujú na suchom a chladnom mieste, klíčivosť si udržia minimálne tri roky. Vegetatívne sa množí delením trsov na jar alebo na jeseň. Zbiera sa kvitnúca vňať. V literatúre sú síce zmienky aj o pestovaní na väčších plochách, ale v tých prípadoch ide o pestovanie na produkciu semien. Dá sa teda predpokladať, že ľudia, ktorí zbierajú vňať kvôli jej liečivým účinkom, si rastliny pestujú vo vlastnej záhrade, alebo ich chodia zbierať do prírody.

...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby