Rastliny boli po tisícky rokov hlavnou súčasťou rôznych tradičných a ľudových medicínskych systémov. Pravekí ľudia získavali znalosti o používaní liečivých rastlín pozorovaním zvierat alebo náhodnými pokusmi, pričom prvý dôkaz je z neandertálskeho obdobia.

Využívanie liečivých rastlín (a neskôr prírodných látok z nich izolovaných) sa zachovalo aj po stáročiach a aj napriek pokroku syntetickej chémie sú rastliny stále bohatým zdrojom terapeutických látok na prevenciu a liečbu mnohých ochorení alebo veľkou inšpiráciou pre chemikov syntetizujúcich účinné látky. Hlavne rastliny s dlhou históriou použitia sú sľubnými kandidátmi na výskum liečiv. Približne 80 % antimikrobiálnych, srdcovocievnych, protirakovinových liečiv a liečiv potláčajúcich imunitu používaných v súčasnosti je prírodného pôvodu, alebo je vyvinutých na základe predlohy prírodných látok.

Paulovnia plstnatá (Paulownia tomentosa Steud.) je veľmi prispôsobivý a extrémne rýchlo rastúci strom patriaci do čeľade Paulowniaceae, ktorý je dobre známy pre svoje kvalitné drevo aj pre liečebné využitie v tradičnej čínskej medicíne. Pochádza zo strednej a západnej Číny a je najviac rozšírený v Číne, Kórei a Japonsku.

Paulovnia sa v súčasnosti pestuje v mnohých krajinách po celom svete ako okrasný strom pre svoje veľké listy a bohaté súkvetia svetlofi alových kvetov. Rastie rovnako dobre v nížinách aj v horských oblastiach do výšky 2000 m n. m.Podľa legiend a záznamov ľudia využívali paulovniu na mnohé účely už pred 2600 rokmi. Číňania ju vysádzali v okolí svojich obydlí mnoho storočí, pretože verili, že im prinesie šťastie. Získavali z nej drevo vhodné na stavbu domov, na výrobu nábytku, papieroviny, poľnohospodárskeho náradia, remeselných nástrojov, hudobých nástrojov aj na medicínske účely.

Paulovnia bola pomenovaná na počesť Anny Paulownej (*1795 – †1865), holandskej kráľovnej a dcéry ruského cára Paula I. Je známa aj pod synonymom Bignonia tomentosa aj ako „Princeznin strom“, „Cisárovnin strom“, „Kráľovská paulovnia“, či „Náprstníkový strom“, pretože jej kvety pripomínajú kvety náprstníka. V Číne je bežne známa pod názvom „Mao pao tong“ alebo „Yuan bian zhong“, v Kórei ako „OdongNamoo“ a v Japonsku „Kiri“.

...

PharmDr. L. Molčanová


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby