Rod Erythrina patrí do čeľade Fabaceae. Rod zahŕňa približne 130 druhov (bylín, krov i stromov), ktoré sa vyskytujú v tropických a subtropických oblastiach a ich spoločným znakom sú oranžové a/alebo červené kvety. Erythrina cristagalli – koralník hrebenitý, zarděnice kohoutí – pochádza z Južnej Ameriky, ale druhotne je rozšírená aj v oblasti Karibiku a južných štátov USA.

V jazyku kmeňa Guaraní sa označuje ako suimandi, čo znamená jedlo pre papagáje. Latinský názov odráža vlastnosti kvetov, slovo erythros je z gréčtiny a znamená červenú farbu, druhový názov cristagalli by sa dal pretlmočiť ako červený kohútí hrebeň. Aj anglické názvy sa odkazujú na kvety. Najbežnejšie sú coral tree (koralový strom) a cockspur coral tree (ostrohový koralový strom). Prívlastok koralový nesúvisí s farbou, ale s usporiadaním kvetov, ktoré pripomínajú koraly. Prívlastok ostrohový odkazuje na tvar dvoch okvetných lístkov, ktoré sa prekrývajú a pripomínajú kohútiu ostrohu. Občas sa vyskytne i názov crybaby tree (uplakaný strom). Vysvetlenia tohto čudného názvu sú dve. Na kvetoch sa objavujú kvapky nektáru, ktoré pripomínajú slzy, ale dočítate sa aj o tom, že ak sa kvety rozdrvia, vydajú zvuk podobný plačúcemu dieťaťu.

Opis

Opadavý ker alebo malý strom, so šedou kôrou, ktorý dorastá do výšky až 9 m. Kmeň býva krátky, koruna nepravidelná. Rastlina je tŕnitá. Listy sú striedavé, nepárnopérovité, lístky sú celookrajové, elipsovité až kopijovité, až 15 cm dlhé. Kvety sú zygomorfné (súmerné), obojpohlavné, dužinaté, usporiadané v strapcoch na konci vetiev, šarlátovo červené, kalich je zvončekovitý, pavéza až 5 cm dlhá a smeruje dole, a je výrazne dlhšia než člnok a krídla. V domovskej krajine je v plnom kvete v novembri, kvet vydrží 3 – 4 dni. Kvety opeľujú hlavne včely medonosné, ale aj samotárske včely – Xylocopa (drevárky, drvodělky), vtáky, napr. Icterus pyrrhopterus a 4 druhy kolibríkov, najčastejšie Hylocharis chrysura (kolibrík zlatozelený, kolibřík zlatý) a Chlorostilbon aureoventris (smaragdovec zlatobruchý, kolibřík zlatobřichý). Plodom sú zahnuté struky, 10 – 20 cm dlhé a 1 – 1,5 cm široké, hnedé alebo čierne. Struk obsahuje 1 – 6 obličkovitých semien, dlhé 10 – 19 mm. Keďže strom rastie vo vlhkých alebo zaplavovaných oblastiach, semená na vode plávajú.

Pestovanie a zber

Vo svojej domovskej krajine často rastie na prechodne zaplavovaných brehoch vodných tokov, na okrajoch lesov, od pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 500 m.

...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby