Plukenetia je malý pantropický rod z čeľade Euphorbiaceae, do ktorého sa radí približne 23 druhov popínavých lián alebo polokrov. Názov rodu je odvodený od priezviska britského botanika a záhradníka kráľovnej Márie II., menom Leonard Plukenet (1642 ‒ 1706), ktorý dohliadal na kráľovské záhrady v Hampton Court Palace. Druhové meno volubilis znamená obalený, prepletený. V angličitne sa používa názov incapeanut (arašid Inkov).

Opis

Je to trváca rastlina vysoká aj 2 m. Má striedavé srdcovité listy, so zubatým okrajom, dlhé 10 ‒ 12 cm a široké 8 ‒ 10 cm, listová stopka je dlhá 2 ‒ 6 cm. Rastlina je jednodomá, má jednopohlavné kvety, samčie kvety sú drobné, biele usporiadané v strapci a samičie kvety sa nachádzajú v spodnej časti súkvetia. Rastlina je cudzoopelivá a vetroopelivá. Plodom je tobolka, štvorboká až sedemboká. Semená sú oválne, tmavohnedé.

Pestovanie a zber

Rastlina pochádza z Amazonského pralesa, rastie teda v teplom prostredí, v nadmorských výškach do 1700 m n. m. Rastlina preferuje vlhké miesta, s dobre priepustnou, kyslou pôdou. Túto rastlinu pestuje domorodé obyvateľstvo už storočia, dôkazom sú i archeologické nálezy v hrobkách Inkov. Pestuje sa v Ekvádore, Peru a Brazílii. V poslednej dobe sú snahy zaradiť túto rastlinu medzi alternatívne plodiny, čo by malo redukovať závislosť juhoamerických farmárov od tradičného pestovania koky. O tom, že je o produkty z tejto rastliny záujem, svedčí aj množstvo predaného oleja ‒ roku 2007 sa predalo 60 000 litrov, roku 2008 už to bol dvojnásobok. Aj preto sa pestovanie tejto plodiny rozširuje do ďalších oblastí, napríklad Čína, Mjanmarsko, Thajsko alebo Laos. Množí sa generatívne. Semená sa vysievajú do vermikulitu (minerálna prísada do substrátov, s podobnými vlastnosťami ako perlit) a optimálna teplota na klíčenie je 25 °C. Pestuje sa na opore, buď na stromoch alebo živých plotoch alebo na konštrukciách, aké vidíme vo viniciach. Dá sa pestovať aj bez opory, ale kontakt s pôdou zvyšuje riziko rozvoja chorôb. Rastlina začne kvitnúť približne po 5 mesiacoch, prvé plody sa objavia asi po 8 mesiacoch a potom plodí prakticky neustále. Plody sa zbierajú ručne, obvykle raz za dva týždne, pričom výnos môže byť až 4 tony na hektár za rok. Aby sa dosiahol optimálny výnos a kvalita semien, musia sa rastliny prihnojiť a zavlažovať, pretože rastliny pestované bez závlahy majú nižší počet samičích kvetov a často dochádza k opadávaniu nezrelých plodov...

(celý článok nájdete v printovom vydaní časopisu Liečivé rastliny)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby