Pestrec mariánsky (ostropestřec mariánský, Silybum marianum L. astrovité (Asteraceae) 

Pri zbere je potrebná zvýšená pozornosť z dôvodu možnej zámeny za vzhľadom podobné ostatné bodliaky z čeľade Asteraceae. Obsahové látky tvoria flavonolignány, súborne označované ako silymarín (1,5 – 3 %) nachádzajúce sa výlučne v oplodí. Je to predovšetkým silybinín, silychristín a silydianín, menší je obsah taxifolínu, kvercetínu a kempferolu. Užíva sa pri cirhóze pečene ako doplnková terapia, pri chronických poruchách žlčníka, zlepšuje symptómy tráviacich problémov ako pocit plnosti, nadúvanie, užívanie silymarínu môže pomôcť kontrolovať príznaky cukrovky - regulácia glykémie, antioxidačné pôsobenie sylimarínu môže priaznivo vplývať na zníženie zápalu, vysokej hladiny cholesterolu, predchádzať poškodeniu tepien, na čistenie krvi. Čaj pripravíme z 3 - 5 g na 100 ml vriacej vody, užíva sa 3-krát denne pred jedením počas 2 mesiacov, dlhšie len po konzultácii s lekárom či lekárnikom. Kontraindikácie: Neodporúča sa pri precitlivenosti na drogu alebo na iné rastliny čeľade Asteraceae, deťom, tehotým a dojčiacim ženám a pri vysokom krvnom tlaku. Interakcie nie sú známe.

Púpava lekárska, pampeliška /smetanka/ lékařská (Taraxacum officinale auct. non Weber), astrovité  (Asteraceae)

Predmetom zberu a terapeutického využitia je celá mladá rastlina s koreňmi a pukmi, alebo samostatný koreň. Obsahové látky predstavujú horčiny, triterpény (taraxasterol), flavonoidy, sliz, karotenoidy a polysacharid inulín a iné. Horčiny podporujú vylučovanie tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny, čím zlepšujú trávenie a zvyšujú chuť do jedenia. Ovplyvňuje činnosť pečene a obličiek. Flavonoidy a obsah draslíka podmieňujú močopudný účinok, pričom list je účinnejší ako koreň. Vňať a koreň púpavy sa používa ako stomachikum, mierne choleretikum, diuretikum pri hepatopatiách, cholecystopatiách, pri zápaloch močových ciest a obličkových kameňoch, aj poruchách trávenia, najmä pri nedostatočnom trávení tukov. Pre vysoký obsah inulínu sa odporúča pri cukrovke. Čerstvé listy sa pridávajú do jarných šalátov, podporujú trávenie a celkovú látkovú premenu. Zápar sa pripraví z 1 - 2 lyžičiek na šálku čaju (150 ml), odvar z 3 - 4 lyžičiek. Kontraindikácie a interakcie: Užívanie prípravkov s obsahom púpavy nie je vhodné pri vážnych chorobách žlčníka. Pri žlčových kameňoch sa odporúča užívať len pod dohľadom lekára. Fytofarmaká s obsahom púpavy môžu ovplyvňovať liečbu diuretikami a hypoglykemikami, preto nie je vhodné ich súbežné užívanie. V terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Môžu sa vyskytnúť žalúdočné problémy. Seskviterpénové laktóny sú potenciálne alergény, u citlivých jedincov môžu zapríčiniť vznik dermatózy

Skorolel kopijovitý, jitrocel kopinatý, Plantago lanceolata L., skorocelovité-(Plantaginaceae)

Skorocel sa oddávna používal vo forme odvaru alebo záparu na rany, kašeľ, zápaly priedušiek, zápal pľúc, astmu, popáleniny, nečistú pleť, obklady, rôzne zápaly, čistenie krvi, pri dne, na hemoroidy atď. vďaka jeho účinným látkam. List skorocela obsahuje iridoidové glykozidy, sliz, triesloviny, fenylkarboxylové kyseliny, kumarín, eskuletín, flavonoidy a kyselinu kremičitú. Slizovité látky vytvárajú ochrannú vrstvu na zapálenej sliznici a protektívnym pôsobením tlmia dráždenie na kašeľ. Iridoidové glykozidy pôsobia tiež protizápalovo, antitusicky a spazmolyticky. Droga sa používa v čajovej zmesi predovšetkým v terapii ochorení horných dýchacích ciest ako antitusikum a mucilaginózum. Čaj pripravíme z 1 vrecka zaliatím 1/4 l vriacej vody, necháme 10 – 15 minút vylúhovať. Dávkovanie: deti vo veku 3 – 12 rokov piť 1-krát denne, deti od 12 rokov a dospelí 2 - 3- krát denne. V terapeutických dávkach sa nezistili žiadne škodlivé účinky. Izolovaný aukubín môže v ojedinelých prípadoch vyvolať interne gastroenteritídu, preto sa v terapii používa len celkový extrakt skorocelu.

Nechtík lekársky,  měsíček lékařský, Calendula officinalis L., astrovité  (Asteraceae) 

Predmetom zberu sú sýto oranžové kvety. Nechtík lekársky sa  môže zamieňať s ozdobnými druhmi, ako je nechtík francúzsky, africký a i.

Obsahové látky sú okrem silice aj flavonoidy, hemolyticky účinné kalendulozidy, triterpénové alkoholy, červené karotenoidové farbivá (dobre rozpustné v olejoch a tukoch – karotény a xantofyly), fenolové kyseliny (najmä kyselina salicylová) a horčiny. Nechtík je najznámejšie hojivé antiseptikum; má sťahujúci účinok, podnecuje prekrvenie pokožky, pôsobí protizápalovo a podporuje tvorbu granulačného tkaniva. Jeho podávanie sa osvedčilo pri rôznych nehojacich sa hnisavých kožných afekciách, najmä pri vredoch predkolenia a dekubitoch, po vyčistení rany urýchľuje epitelizáciu a tvorbu granulačného tkaniva. Veľmi priaznivo podporuje regeneráciu jaziev. Protizápalový účinok sa využíva aj v terapii zápalov ústnej dutiny alebo hrdla. Vodné výťažky sú vhodné na výplachy pri zápalových ochoreniach rodidiel. V kozmetike sa nechtík používa do prípravkov na suchú a citlivú pleť. Často sa kombinuje s inými druhmi kozmeticky pôsobiacich rastlín. Vnútorne sa užíva pri problémoch tráviaceho traktu. Nechtík má široký a účinný terapeutický záber. Zápar sa pripravuje z kvetov: 1,5 g v 100 ml vody, zvonka výluh z 2 – 5 g v 100 g masti, úbory na zápar 3 g, zvonka 4 – 10 g na 100 g masti. Vnútorne sa užíva pri problémoch tráviaceho traktu. Interakcie nie sú známe. Nežiaduce účinky: Ojedinele sa môžu vyskytnúť alergie u pacientov citlivých na rastliny čeľade Asteraceae.  Nechtík by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy

Redakcia


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby