Glukozamín je prirodzená látka pre obnovu kĺbovej chrupavky a liečbu degeneratívnych kĺových ochorení a pre zmiernenie bolesti.

Pozrime sa naň z hľadiska vedy. Glukozamín je bezpečná a účinná prirodzená alternatíva acylpyrínu a ďalších nesteroidných protizápalových liekov. Klinické a výskumné práce zistili, že bežné lieky používané na liečbu osteoartrózy môžu mať krátkodobý účinok úľavu ťažkostí, ale v skutočnosti zrýchľujú postup kĺbneho poškodenia. Chrupavky, šľachy, väzy a platničky v chrbtici majú 2 hlavné zložky. Prvá je kolagén a druhú tvoria glukosaminoglykány (GAGs). Tieto GAGs tvoria tkanivo, ktoré drží spolu kolagén. Kolagén a GAGs spolu plynule tvoria a rekonštruujú šľachy a väzy glukozamín je potrebný na tvorbu GAGs a jeho množstvo takto určuje obnovovanie spojovacích tkanív. Po úraze spojivového tkaniva nedostatok glukozamínu neumožňuje telu optimálne hojenie. Glukozamín tiež podporuje začlenenie síry do chrupavky.

Keď bol glukozamín prvýkrát uvedený na trh v roku 1980, považoval sa za prelomový pre pacientov trpiacich na bolesti kĺbov. Ale v posledných 30 rokoch boli objavené aj ďalšie prípravky na zmiernenie bolesti.

Pri liečbe bolesti pri ochoreniach kĺbov môžete využiť aj niektoré z novších prírodných produktov dostupných na trhu, ktoré môžu poskytnúť rovnakú úľavu. Mnoho nových výrobkov pracuje ešte lepšie ako glukozamín, pracuje rýchlejšie a poskytuje väčší  komfort. Niektoré nové prírodné prvky sú:

1. MSM (metylsulfonyl¬metán)

Predstavuje významný zdroj organickej síry) môže prispieť k regenerácii buniek v tele a rýchlo nastúpi pocit úľavy. Veľa ľudí preferuje MSM kvôli rýchlosti, v ktorej sa snaží zmierniť bolesť. 
MSM je jednou z foriem organickej síry, ktorý sa vyskytuje aj v prírode. Síra hrá úlohu okrem iného aj v reprodukcii, v obnove tkanív.

2. Holotúria –  morská uhorka  (sumýš) je morský živočích

Patrí do skupiny ostnatokožcov. Doslovný preklad jej mena z angličtiny je "morská uhorka", tento názov dostala pre svoj tvar tela. Z nej sa získava  prirodzený zdroj chondroitínu, ktorý podporuje tvorbu zdravého kĺbového tkaniva. Pri použití v kombinácii s inými minerálmi, môže  zmierniť bolesť a pôsobí silnejšie.  Športovci môžu takýto produkt užívať preventívne ako zdroj na udržanie zdravých kĺbov.

3. EPA a DHA

Rybí olej je prírodným zdrojom EPA a DHA, biologicky aktívnych omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú kľúčovú úlohu v celom rade životných procesov v ľudskom tele. Olej sa  získava z rýb žijúcich v studených arktických vodách. Tieto látky pôsobí priaznivo na kĺby a tiež na mnohé procesy v tele: potláča zápalové procesy, zlepšuje pamäťové a poznávacie schopnosti posilňuje imunitný systém, zlepšuje metabolizmus tukov (lipidov),  zabezpečuje správny vývoj vyššej nervovej sústavy,  potláča oxidačný stres – absorbuje voľné radikály, a to má vplyv na potlačenie civilizačných chorôb: srdcové a mozgové príhody, nádorové ochorenia.

4. Boswellia serrata

Strom Boswellia serrata rastie prevažne v Indii. Extrakt z kôry týchto stromov je vysoko účinná látka s výrazným protizápalovým, antiartritickým a antihyperlipidemickým účinkom. Ďalšie výskumy preukázali antiflogistické účinky porovnateľné s klasickými nesteroidnými antireumatikami, avšak bez vedľajších negatívnych účinkov. Pre tento protizápalový efekt pôsobí priaznivo i pri astme. Extrakt obsahuje vysoké množstvo boswellových kyselín, ktoré zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivé účinky na zmiernenie prejavov osteoartrózy. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivost kĺbov.

Boswellia pôsobí priaznivo na všetky chronické zápalové ochorenia najmä tým, že boswellové kyseliny majú tlmiaci účinok na aktivitu interleukinov a leukotrienov, ktoré podporujú a udržujú zápalové procesy v ktoromkoľvek telesnom orgáne. Pôsobenie boswellových kyselín je porovnateľné s kyselinou acetylosalicylovou (aspirínom). Na rozdiel od nej však tieto kyseliny nedráždia, ani nepoškodzujú žalúdok a črevá, neznižujú zvýšenú teplotu a neriedia krv.

  • boswellia tlmí chronické zápaly kĺbov a pohybového ústrojenstva (pri artritíde, reumatisme, atď.),

  • boswellia tlmí chronické zápaly dýchacieho ústrojenstva,

  • boswellia bráni vzniku mnohých ochorení, ktoré vznikajú v dôsledku neliečených zápalov, vrátane niektorých druhov rakoviny.

Zloženie a účinky

Doplnok výživy Boswellia s kolagénom je obzvlášť vhodný pre staršie osoby, z ktorých viac ako 90% trvalo trpí chronickými zápalmi rôznych orgánov. Je vhodná taktiež pre športovcov, ktorí opakovane silno zaťažujú hlavné kĺby organizmu (kolená, chrbtica).

Prípravok obsahuje originálnu kombináciu látok, ktoré pôsobia blahodarne najmä na starnúci organizmus pri chronických zápalových procesoch. Pre svoju účinnosť a bezpečnosť sa prípravok môže užívať dlhodobo aj celoživotne.

Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí základnú medzibunkovú hmotu. Je prítomný v štruktúre kostí, chrupaviek, svalov a cievnych tkanív. Kolagén prispieva k dobrému stavu zubov a ďasien, napomáha k rýchlejšiemu hojeniu pooperačných rán. Zjednodušene je možné povedať, že kolagén dáva pevnosť a pružnosť potrebnú pre konštrukciu všetkých ľudských orgánov. Kolagén spolu s vitamínom C sú potrebné na hojenie rán. Kolagén je jedna z najdôležitejších bielkovín v ľudskom organizme.

Kolagén existuje u všetkých stavovcov. Rastliny kolagén neobsahujú. V koži je úlohou kolagénu:

  • udržiavanie najvyššej kvality štruktúry pokožky,

  • nepretržitá obnova kožných buniek,

  • zabraňovanie dehydratácie kože,

  • minimalizácia vzniku vrások a udržiavanie pevnosti a pružnosti pokožky.

Zdroj: internet