Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Recept na liečbu abscesu, hnisavé rany, ložiská

Recept na liečbu abscesu, hnisavé rany, ložiská

Kostnický lekár Dr. Hertzka ho používal podľa receptúry sv. Hildegardy, ktorá žila v 12. storočí, ako tvrdí, na úspešné liečenie abscesov (hnisavých ložísk dutín v tkanivách vyplnených hnisom) na šiji a chrbte, na zahnisané nechtové lôžka, zápaly prsných žliaz, na abscesy potných žliaz pod pazuchou. Dr. Hertzka píše, že liečba týchto chorôb je jednoduchá a pritom úspešná, pravda, musí sa začať v správnom čase a pod dozorom odborníka.

Recept: Na hnisavé miesto sa priloží sterilná gáza, na ňu sa priloží uvarený, ešte teplý železník. Obklad sa preloží gázou a upevní. Keď obklad uschne, obnovíme ho. Robíme to aspoň 2-krát za deň, kým sa hnisavé ložisko nezahojí. Na prípravu obkladu sa použije jedna polievková lyžica železníka, ktorý povaríme v šálke vody. Vodu scedíme a teplý železník (nie tekutinu!) použijeme na obklad.

Dr. Hertzka uvádza prípad 6-ročného dievčatka, ktoré malo 2 nepríjemné abscesy na krku, na siedmom stavci. Počas liečby železníkom sa vytvorili 2 vaky hnisu veľkosti slepačieho vajca, ktoré sa samy otvorili, vyprázdniil a dokonale zahojili.

http://www.liecive.herba.sk/index.php/rok-2002/127-4-2002/1460--zeleznik-lekarsky-.html

Home Seriály Liečivých rastlín Recepty Liečivých rastlín Čaje Recept na liečbu abscesu, hnisavé rany, ložiská