Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Borák lekársky - miniatlas

BORÁK LEKÁRSKY
(Borago offícinalis L.)
česky:     brutnák lék
anglicky: Borage
nemecky: Boretsch
rusky:

OPIS: jednoročná, teplomilná bylina. Stonka dorastá do výšky 0,4 až 0,6 m, je priama, riedko štetinato chlpa­tá. Prízemné listy sú stopkaté, rastú v prízemnej listovej ružici; dolné byľové sú stopkaté, vajcovito elipsovité a vrchné sú sediace, vajcovité až kopijovité. Listová čepeľ je celistvookrajová, riedko zúbkatá, štetinato chlpatá, s výraznou žilnatinou. Kvety sú veľké, dlhostopkaté, visia­ce, usporiadané v riedkych listeňových závinkoch. Kalich je takmer po bázu strihaný, uzatvorený, husto ochlpený, približne 20 mm dlhý. Koruna je pravidelná, lupienky sú výrazne modré, vajcovito kopijovité. Šupinky v korun­nom hrdle sú biele. Tyčinky vyčnievajú z korunnej rúrky, peľnice sú čiarkovité, fialové. Kvitne v máji až septembri; medonosná. Plody sú štyri svetlohnedé tvrdky, 7-10 mm dlhé, vajcovité, rebrovité, na báze zhrubnuté.

ROZŠÍRENIE A VÝSKYT: terofyt, pochádzajúci z južnej Európy (Taliansko, Španielsko) a severozápadnej Afriky, odtiaľ bol rozšírený takmer do celej Európy a severnej Afriky.

Možnosti získania: zberom z pestovateľských plôch. V SR a ČR sa miestami pestuje, najmä v južných častiach ako zelenina. Prechodne môže splanievať na vý­živných pôdach a ruderálnych stanovištiach. Droga: usušená kvitnúca boráková vňať - Boraeinis herba a horákové semeno - Boraginis semen. Pomer zo-sušenia vňate je 5:1.

OBSAHOVÉ LÁTKY: vňať obsahuje sliz (do 30 %), trie­sloviny (2-3 %), saponíny, minerálne látky (draslík, váp­nik), kremičitany (do 2,2 %), organické kyseliny, cholín, alantoín. Silica a pyrolizidínové alkaloidy sú zastúpené v stopových množstvách.

LlEČIVÉ VLASTNOSTI A ÚČINNOSŤ: slizy ochraňujú sliznice (protektívum), minerálne látky a organické kyse­liny pôsobia mierne močopudne (diuretikum). Kremičita­ny spolu s alantoínom pôsobia hojivo na rany - podporu­jú tvorbu nového tkaniva, sú účinné pri kožných odreni­nách a poraneniach (dermatikum). Komplex obsahových látok mierne pôsobí proti nervozite (nervínum).

POUŽITIE: vnútorne vo forme macerátu a záparu pri zápalových ochoreniach žalúdka, žalúdočných vredoch, zápaloch močových ciest, pri glomerulonefritíde a re­umatických ťažkostiach. Zvonka sa používa vo forme ob­kladov na urýchlenie hojenia rán, pri Raynaudovom syn­dróme sa odporúča čerstvú šťavu vmasírovať do prstov. Na regeneráciu kože po popáleninách a odreninách sa osvedčili kašovité obklady z čerstvej vňate. Pri nadmer­nom potenísa používa v kombinácii s jahodovými listami vo forme záparu. Čerstvé listy sa používajú na prípravu homeopatík. Olej z tvrdiek získaný lisovaním za studená v kombinácii s pupalkovým olejom sa používa pri ocho­reniach prostaty (prostatoterapeutikum). Tvrdky a olej z nich získaný tiež pri astme a kožných ochoreniach. Borák sa u nás najčastejšie používa asi ako zelenina na prípravu korenistého šalátu z mladých listov, ktoré majú uhorkovú chuť.

toxicita: potenciálna škodlivosť drogy môže byť spô­sobená stopovým obsahom pyrolizidínových alkaloidov, ktoré pôsobia hepatotoxicky. Z tohto dôvodu sa odporú­ča krátkodobé vnútorne používanie.