Petržlen záhradný
Petroselinum crispum (Mill.) A.W.Hill
česky: Petržel zahradní, syn.: petržel kadeřavá
anglicky: Parsley
nemecky: Garten Petrsilie
rusky:

Opis: dvojročná bylina, s dužinatým, kolovitým koreňom. Koreň je na vonkajšej strane žltobiely pozdĺžne hrubo vráskovaný priečne brázdený. V prvom roku vegetácie vytvára prízemnú ružicu listov, z ktorej v dálších rokoch vyrastá holá, dutá, jemne ryhovaná stonka, vysoká 0,3 - 0,7 m. Spodné listy sú tmavozelené, intenzívne aromatické, lesk­lé, dlhostopkaté, v obryse trojuholníkovité, trojito perovito zložené. Kvety sú žltkastobiele, usporiadané v plochom okolíku zloženom z 10- 20 okolíčkov. Kvitnú v júni až júli.

Rozšírenie a výskyt: pochádza z juhovýchodnej Európy a z prednej Ázie. U nás sa pestuje a občas môže prechodne splanievať. Možnosti získania: zberom z pesto­vateľských plôch. Plody sú široko vajcovité, hranaté, tenko rebrovité. U nás sa pestuje vo viacerých poddruhoch a odrodách. Najviac sa pestuje koreňový petržlen (convar. vulgare) a listový petržlen (convar. crispum) s kučeravými listami.

Droga: pre farmaceutické účely sa viac využíva plod - Petroselini fructus zberaný z pestovaných druhov, z kto­rého sa získava silica. Drogou je aj spravidla jednoduchý, vretenovitý petržlenový koreň - Petroselini radix. Pre pot­ravinárske využitie je drogou usušený list - Petroselini folium. Pomer zosušenia koreňov 3 :1, listov 4:1.

Obsahové látky: silica (koreň do 0,5 % a plod 3 - 6 %), v ktorej sú ako hlavné zložky obsiahnuté fenylpropány hlavne apiol, myristicín, alyltetrametoxybenzén. Ďalej sú v droge flavonoidy (apiín), furanokumaríny (bergaptén, izo-imperatorín), polyíny (falkarinón), sliz, sacharidy a i.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: apiol v silici pôsobí dráždivo na obličkový parenchým, plod je silne močopudný (diuretikum). Silica za spolupôsobenia flavonoidov zvyšuje diurézu a prietok krvi v obličkách, tiež tiež pôsobí na trávenie a podporuje chuť do jedla (stomachikum). Vyššie dávky silice účinkujú tlmivo na centrálny nervový systém; tiež na uvoľňovanie kŕčov hladkého svals­tva (spazmolytikum) Myristicín zvyšuje tonus maternice a kontrakcie.

Použitie: čerstvých koreňov v domácnostiach ako známa zelenina. Koreňová droga tvorí zložku diuretických, odtučňovacích a metabolických čajovín. Zvyčajnou dáv­kou je pol kávovej lyžičky plodov alebo dve kávové lyžičky koreňa na šálku záparu. Silica a extrakty z koreňov sa vy­užívajú v potravinárstve. Čerstvé listy sú zdrojom vitamínu C a používajú sa dochucovanie jedál.

Toxicita: Užívanie drogy je kontraidikované pri nefritíde a iných poškodeniach obličiek. Môžu sa vyskytnúť kožné alergie. Užívanie plodov sa neodporúča pri glomerulonefritíde, počas tehotenstva. Vyššie dávky silice a v nej obsiahnutý apiol môže poškodiť pečeň, vyvolať haluciná­cie, znížiť krvný tlak a epileptické kŕče.