Koriander siaty  (Coriandrum sativum  L.)
česky: koriandr setý
anglicky: Coriander
nemecky: Echter Koriander
rusky: Кориандр посевной

 

Opis: jednoročná, nepríjemne páchnuca bylina. Koreň je kolovitý, málo rozvetvený. Horné listy sú sediace, dvojito až trojito perovito strihané s čiarkovitými, celistvookrajovými segmentmi. Listy v strednej časti stonky sú perovito až dvojito perovito strihané s perovito zárezovými vajcovitými segmentmi. Prízemné, jednoduché, dlhostopkaté listy sú trojito zárezové až perovito strihané, s nerovnako zúbkatými vajcovitými segmentmi. Stonka je vzpriamená, jemne ryhovaná,  0,3 – 0,8 m vysoká. Kvety sú drobné, päťpočetné, obojpohlavné, s 5 tyčinkami a spodným semenníkom, usporiadané v plochom okolíku zoskupenom do 5 – 7 okolíčkov. Biele alebo ružové korunné lupienky sú dvojlaločné. Kvitnú v júni až júli, sú medonosné. Čerstvá rastlina nepríjemne páchne, tzv. „plošticovým zápachom“, najmä počas kvitnutia. Plod je vysiaca, okrúhla, nerozpadavá, žltohnedá, guľatá dvojnažka. Plod je na vnútornej strane lyžicovite prehnutý do tzv. dutosemennej dvojnažky, čím sa líši od ostatných plodov rastlín z čeľade mrkvovité. Podľa veľkosti plodov sa rozlišujú variety: • Coriandrum sativum L. var. vulgare Alef. – semeno s priemerom 3 – 6 mm, hmotnosť tisíc semien je 9 – 15 g, s obsahom silice 0,1 – 0,35 %, • Coriandrum sativum L. var. microcarpum D.C. – semeno s priemerom 1,5 – 3 mm, hmotnosť tisíc semien je 5 – 7 g, s obsahom silice 0,8 – 1,8 %. Klíčivosť semien býva 65 – 80 % a udržiava sa 4 – 8 rokov.

Rozšírenie a výskyt: pôvodná rastlina z východného Stredozemia. Pôvod sa uvádza aj v Latinskej Amerike - Paraguay.  V SR i ČR pestovaný na menších plochách, najčastejšie záhrady, dočasne splanieva.

Možnosti získania: zberom z pestovateľských  plôch (u nás najčastejšie odroda ´Hrubčický´). Známe listové odrody sú ´Kasturi Sweet Scented´, ´Large leaved´; listovo-plodové ´Bengal Giant´, ´Domaći sitmozrni´.

Droga: koriandrový plod – Coriandri fructus, z ktorého je možné získať koriandrovú silicu – Coriandri aetheroleum. Pomer zosušenia plodov je 1,5 : 1.

Obsahové látky: silica (0,4 – 1,5 %) obsahujúca viac ako 20 zložiek: ?-linalol (60 – 80 %), borneol (1 – 4 %), geraniol (1 – 5 %), ?-cymén, limonén, ?-pinén. Ďalej je to kyselina petrozelínová, triesloviny, pektíny, cukry, vitamín C, tanín, kumaríny (skopoletín, umbeliferon), deriváty kyseliny kávovej a chlorogénovej.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica a v nej prítomný linalol pôsobí fytoncídne a bakteriostaticky, tiež ako nervínum. Droga podporuje chuť do jedenia, činnosť žalúdka a čriev (stomachikum), zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav, uľahčuje odkašliavanie. Proti plynatosti a nadúvaniu (karminatívum) sa kombinuje s plodmi fenikla, anízu a kôpru.

Použitie: koriandrový plod býva zložkou bylinných zmesí ako korigens chuti a vône, zložkou aromatickej vetrovej vody (Aqua carminativa). Silica získaná z plodov sa používa pri výrobe galeník, homeopatík, kozmetických prípravkov. Linalol sa používa ako aromatická látka pri výrobe voňaviek. Hlavé použitie má koriander ako koreninová rastlina. Mladé listy sa používajú do polievok, omáčiek a šalátov. Plody sa používajú pri konzervovaní, úprave rýb a mäsových výrobkov, pri príprave cukrárenských výrobkov, výrobe vína a likérov. Pomleté plody tvoria súčasť svetoznámeho kari korenia (curry-powder). Koriandrová slama môže byť veľmi dobrou dietetickou zložkou objemových krmív, lebo pôsobí preventívne proti zažívacím ťažkostiam zvierat.

Toxicita: pri dodržaní terapeutickej dávky (1,0 g plodov) vo forme záparu, nie sú známe nežiadúce účinky. Intenzívna aróma môže spôsobiť alergické prejavy a nevoľnosť.

AdSense