Rasca lúčna
(Carum carvi L.)
česky: kmín kořenný
anglicky: Caraway
nemecky: Wiesen Kümmel
rusky: Тмин обыкновенный

Opis: fakultatívne dvojročná rastlina, ktorá vytvára v prvom roku vretenovitý, slabo sa rozkonárujúci koreň a prízemnú listovú ružicu so stopkatými, viacnásobne perovitými a jemne delenými listami. V druhom roku vegetácie vytvára rozkonárenú stonku a generatívne orgány. Listy prízemnej ružice sú dlhostopkaté a pošvaté, listy stonky sú tiež pošvaté, menšie. Čepeľ je dvojito až trojito perovito strihaná na tenké, končisté segmenty. Stonka – byľ je priama, 0,3 – 1,0 (– 1,5 m) vysoká, hranatá, riedko olistená, dutá. V čase kvitnutia má antokyánové zafarbenie. Kvety sú usporiadané do zloženého okolíka bez zákrovu a obalčeka. V zloženom okolíku je 3 – 10 jednoduchých okolíkov so 14 – 21 kvietkami. Kvietky sú bez obalov a obalčekov. Zakrpatený kalich má 5 zúbkov, ktoré sa striedajú s 5 voľnými korunnými lupienkami obráteno srdcovitého tvaru. Korunné lupienky sú pri rozkvitnutí ružovkasté, neskoršie biele. Semenník je spodný, dvojpúzdrový, s dvoma čnelkami. Tyčiniek je 5, pri otvorení kvetu vystupujú nad kvetné lupienky a dospievajú skôr než blizny, takže nastáva cudzoopelenie. V našich podmienkach začína rasca spravidla kvitnúť v prvej polovici mája a kvitne do konca júna. Okolíky jednotlivých stoniek rozkvitajú od centrálneho okolíka smerom dole. Podobný postup je pri dozrievaní. Kvety obsahujú veľa nektáru. Plod je vajcovitá, zboku stlačená, svetlo až tmavohnedá dvojnažka; 4 – 7 mm dlhá; 0,7 – 1,0 mm široká; 0,7 – 1,0 mm hrubá. Počas dozrievania sa zelená farba nažiek mení na hnedú. Hmotnosť tisíc semien je 1,9 – 3,6 g. Klíčivá schopnosť semien trvá  2 – 3 roky. Na styčnej ploche plodovej stopky s bázou dvojnažky sa nachádza zoslabnutá priehradka, ktorá sa pri dozrievaní oddeľuje.

Rozšírenie a výskyt: boreálno-subatlantický-euroázijský druh, ktorý je rozšírený aj na Slovensku od nížin do horského stupňa. Je typickou lúčnou bylinou, vyskytujúcou sa na humózných, vlhkých, najmä aluviálnych pôdach.

Možnosti získania: a) zberom z prírodných podmienok, b) zberom z pestovateľských plôch. V ČR a SR sa pestujú tzv. dvojročné odrody ´Rekord´, ´Prochan´, ´Kepron´. V súčasnosti sa šľachtením ozimnej rasce zaoberá Agritec Šumperk (Ing. P. Šmirous, PhD.) a ČR požiadala o registráciu v EÚ pod obchodným názvom Český kmín. Z európskeho sortimentu sú najznámejšie odrody: ´Bleija´ (Holandsko); ´Hungarian´ (Maďarsko); ´Kami LD´, ´Silvia´ (Dánsko), ´Caraway I´ a ´Caraway II´ (Švédsko). V Holandsku sa pestujú jednoročné odrody.

Droga: pre farmaceutické účely je zrelý, usušený celý, alebo čiastočne rozpadnutý plod rasce lúčnej - Carvi fructus. Pre potravinárske využitie sa rasca dodáva v jednej akosti a troch trhových druhoch (semená, drvená a mletá). Z plodov sa získava destiláciou rascová silica – Carvi aetheroleum.

Obsahové látky: silica (2 – 7 %), olej (10 – 18 %), bielkoviny, sacharidy a flavonoid, kumarín, herniarín, umbeliferón a i. Základnou zložkou silice je nositeľ pachu D-(+)-karvón (50 – 65 %) a D-(+) limonén (30 – 40 %).

Liečivé vlastnosti a účinnosť: karminatívum (tlmenie plynatosti), spazmolytikum (tlmenie a uvoľňovanie kŕčov žalúdka a čriev), stomachikum (podporenie tvorby žalúdočných štiav a chuti do jedla), laktagogum (na podporenie tvorby materského mlieka). ? Použitie: pri pocite plnosti, nadúvaní a ľahkých formách kŕčov žalúdočno-črevného traktu vo forme záparu perorálne. Droga je zložkou karminatívnych, laxatívnych čajovín, tinktúr a kvapiek. Z plodov sa získava destiláciou vodnou parou silica, tzv. rascový olej, ktorý sa používa na výrobu likérov, destilátov a kozmetických prípravkov; ďalej rascový lieh (Carvi spiritus), karminatívna – vetrová voda (Aqua carminativa). Silica je častou zložkou ústnych vôd, mastí dráždiacich kožu (vyvoláva prekrvenie). Plody sa používajú ako korenina a chuťové korigens (chlieb, pečivo, syry, mäso, polievky, rôzne jedlá). Ako korenina sa používa aj čerstvý list do zeleninových a zemiakových polievok, zemiakových šalátov, omáčok, na rybacie jedlá a nátierky. Je dobrou medonosnou rastlinou – poskytuje včelám nektár aj peľ. Zastúpenie divej formy rasce v horských pasienkových porastoch má dietetické účinky, zvyšuje peristaltiku čriev a znižuje nebezpečenstvo nadúvania pasúcich sa zvierat.

Toxicita: pri užívaní v terapeutickej dávke (1,5 g semena) neboli zistené vedľajšie účinky.