Archangelika lekárska
(Archangelica officinalis /Moench./ Hoffm.)
česky: andělika lékařská
anglicky: Angelica
nemecky: Engelwurz
rusky: Дягиль лекарственный

Opis: dvojročná až viacročná, mohutná, aromatická rastlina. V prvom vegatačnom roku tvorí prízemnú listovú ružicu, z ktorej po prezimovaní vyrastá kvetonosná, dutá, ryhovaná, oblá stonka, vysoká 1,5 - 2,2 m. Zo zhrubnutého podzemku rastú bočné, sivohnedé korene, ktoré po mechanickom poškodení vylučujú mliečnu šťavu a aromatický pach. Listy sú perovito delené s výraznou nafúknutou listovou pošvou. Kvety sú žltohnedé, usporiadané v zložených poľoguľovitých okolíkoch, až 0,15 mm v priemere veľkých; s 20 - 40 hustými okolíčkami. Kvitnú v júli až auguste, sú medonosné. Plod je vajcovitá, hnedožltá dvojnažka, ktorá sa po dozretí rozpadá na dve nažky s blanitým okrajom. Hmotnosť tisíc nažiek je 2,0 - 2,5 g. Nažky strácajú rýchlo klíčivosť.

Rozšírenie a výskyt: arkticko-subatlantický-euroázijský druh, u nás v hornatých oblastiach, kde bola pestovaná. Rastie na vlhkých, humóznych, hlinitých pôdach, pozdĺž vodných tokov. Pôvodná bola v Alpách a vyšších Karpatoch.

Možnosti získania: a) zberom z prírodných podmienok b) zberom pestovaných rastlín, najčastejšie v záhradách (odroda 'Jizerka').

Droga: usušený archangelikový koreň -Angelicae radix. Pomer zosušenia je 4-5:1. Liečebne sa uvádza aj archangelikový plod - Angelicae fructus.

Obsahové látky: silica (0,35 - 1,5 %) obsahujúca a-felandrén, kumaríny a ŕuranokumaríny (angelicín, bergaptén, imperatorín), horčiny, živica, sacharidy, organické kyseliny,

Liečivé vlastnosti a účinnosť: obsah horčín v droge za spolupôsobenia aromatických látok podporuje chuť do jedenia (aromatické amárum). Účinné obsahové látky v droge majú mierne močopudné účinky (diuretikum), uvoľňujú žalúdočné kŕče (spazmolytikum), pôsobia upokojujúco na nervovú sústavu ako nervínum – sedatívum.

Použitie: droga sa používa vnútorne vo forme záparu, odvaru, tinktúr, kvapiek a pod. Používa sa aj na aromatizáciu korenín, pri výrobe likérov a rôznych nápojov. List sa používa v homeopatii.

Toxicita: droga pri dlhodobom prekročení terapeutickej dávky môže byť príčinou silnejšieho menštruačného krvácania. Furanokumaríny v listoch a čerstvej rastline môžu vyvolať alergické reakcie, kontaktné dermatózy (pľuzgieriky, ekzémy), hlavne na miestach, kde došla čerstvá šťava z rastliny do kontaktu s pokožkou.