Althaea oficinalis, čeľaď Malvaceae
-
CH: Trváca bylina s priamou jednoduchou stonkou, dorastajúcou do výšky 80 až 120 cm. Listy sú trojuholníkovito alebo podlhovasto vajcovité, končisté, s vrúbkovane pílkovitým okrajom. V pazuchách listov na vrchole stonky vyrastajú biele alebo bledoružové kvety. Plody sú tobolky.
-
DG: (Althaeae radix) Drogu tvorí jednoduchý, mierne pokrútený koreň svetlosivej až sivobielej farby s mnohými hnedastými jazvami po vedľajších koreňoch. Na povrchu často vyčnievajú odstávajúce biele vlákna. Droga má slabý pach a slizovitú, múčnu chuť. (Althaeae folium) List je sivozelený, mäkko chlpatý, stopkatý, so srdcovovajcovitou trojlaločnou až päťlaločnatou čepeľou a vrúbkovaným okrajom. Má slizovitú, mdlú chuť a je bez zápachu.
-
OL: Hlavnou farmakologicky účinnou látkou je sliz. Droga ďalej obsahuje flavonoidy, pektín a koreň aj veľa škrobu.
-
KI: Nie sú známe.
-
D: Na prípravu záparu: 2 – 5 g listovej drogy (1 kávová lyžička = 1,4 g), 10 – 15 g koreňa/150 ml vody/90 min; zápar sa pije teplý. Tekutý extrakt: 2 – 5 ml; užíva sa 3-krát denne. Sirup z ibišového koreňa: 2 – 8 ml. Tinktúra z koreňovej drogy: 5 – 15 ml, užíva sa 3-krát denne.
-
P: Sliz pôsobí pri perorálnom podávaní povrchovo. Nevstrebáva sa a na sliznici hrtana vytvára ochranný film. Chráni poškodenú alebo podráždenú sliznicu pred škodlivými vplyvmi, ako sú bakteriálne toxíny, dráždivé látky z potravín a i. Zápar z ibiša pôsobí mucilaginózne, zmierňuje dráždenie na kašeľ, najmä keď dráždenie vychádza z horných dýchacích ciest. Indikuje sa aj v terapii tráviacej sústavy pri podráždení alebo zápale sliznice. Odporúča sa aj pri endogénnom poškodení sliznice, napríklad pri popálení horúcimi nápojmi, jedlami, poškodení žalúdočnou kyselinou a pod. Vodné výluhy z drogy sa využívajú aj externe pri hnisavých nehojacich sa afektoch kože, vredoch predkolenia a pod.
-
IT: Pri súbežnom užívaní fytofarmaká s obsahom slizov znižujú vstrebávanie niektorých liečiv rozpustných v tukoch, napríklad vitamínov A, D, E, K, hypolipidemík a i. Naopak pri látkach rozpustných vo vode predlžujú ich účinok. Táto pozitívna interakcia sa terapeuticky využíva najmä v prípadoch, keď je žiaduce dlhšie pôsobenie protizápalového účinku rastlinných trieslovinových drog.
-
NU: Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky pri dodržaní bežných terapeutických dávok.