Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Kozinec

Kozinec

slovensky: kozinec
latinsky: Astragalus mongholicus, syn. Astragalus membranaceus Bunge
česky:  Kozinec blanitý
rusky: Астрагал
anglicky: milkvetch
nemecky: Tragant
francúzsky: Astragale
španielsky: Astragalus 
taliansky: Astragalus
poľsky: Traganek 
maďarsky: csüdfû
Čeľaď bôbovité  - Fabaceae

 

Kozinec sa prirodzene vyskytuje na veľkej časti ázijského kontinentu: vo východných oblastiach Ruska  (Zabajkalsko, región Primorska a Chabarovska), severnej Číne, Mongolsku, Kórei, Japonsku, Vietname, Iráne a v Sýrii. Svetlomilná rastlina, rastie na úbočiach hôr, v údoliach riek, v dubových lesoch a krovinách.

Hlavné obsahové látky kozinca:  triterpénové saponíny (astragalozidy I-VIII, sójový saponín), flavonoidy (kvercetín, astragalín, ramnocitrín), izoflavóny (calycozín, formononetín), polysacharidy (alfa-astragalány I-III a alfa-astraglukány I-III), betaín, kyseliny gama-aminomaslová, linolová a cholín. Z minerálov selén, zinok, železo. Liekopisnou drogou je od jari do jesene zberaný a usušený koreň – Astragali radix - s minimálnym obsahom 0,4 % astragalozidu IV. Fytoterapeuticky najpoužívanejšou časťou je koreň. 

Použitie kozinca: na základe výskumu sa potvrdzujú protibakteriálne, protivírusové, protizápalové vlastnosti kozinca, pôsobí pri úprave vysokého krvného tlaku a pečeňových funkcií.

Aplikácia kozinca: vo forme tabliet, kapsúl, liehových extraktov (tinktúr), injekcií, z rezaného sušeného koreňa sa pripravuje odvar. Lokálne sa používa vo forme 10% masti - podporuje hojenie rôznych kožných defektov a rán (nemá sa aplikovať na otvorené rany).

Tradičná čínska medicína:  používa kozinec už niekoľko tisícročí a považuje ho za liečivú rastlinu veľkého významu. V TČM posilňuje „obrannú energiu“ (wej čchi), podporuje tvorbu svalovej hmoty, zlepšuje činnosť nadobličiek. Zaraďujú ho medzi tzv. energetické toniká či adaptogény napomáhajúce lepšie zvládnutie fyzického, mentálneho a psychického stresu.

Výskum: v súčasnosti sa zameriava aj na podporu imunity, redukciu nežiaducich účinkov chemoterapie a rádioterapie zhubných nádorov. Výsledky výskumu ukazujú, že môže skrátiť rekonvalescenciu, prispievať k zlepšeniu a predĺženiu života chorých.

Nežiaduce účinky kozinca: pri odporúčanom dávkovaní je užívanie kozinca bezpečné. Pri dlhodobej aplikácii vysokých dávok sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky: bolesť hlavy, nespavosť, závrat, návaly horúčavy, môže nastať aj tlmivý účinok na funkciu imunitného systému. Maximálna dĺžka nepretržitého užívania by nemala presiahnuť 1 rok.

Recepty: 

čaj: 3 - 6 g sušeného koreňa sa varí v 250 ml vody, 3-krát denne.

Práškovaný koreň:  sa užíva 3 - 4-krát denne v dávke: 0,5 - 1 mg.