Slovensky: Brečtan popínavý
LatinskyHedera helix
Česky: Břečťan popínavý
Anglickycommon ivyEnglish ivyEuropean ivy
Nemecky: Gemeiner Efeu
Rusky: Плющ обыкновенный
Francúzsky: lierre grimpant 
Španielsky: La hiedra común
Taliansky: Edera comune
Poľsky: Bluszcz pospolity 
Maďarskyközönséges borostyán
Čeľaď: Araliaceae (aralkovité)

Opis: Vždyzelený popínavý krík, má troj až päť laločné listy, na kvitnúcich konárikoch vajcovité s celistvým okrajom.  Malé zelenkasté alebo biele kvety usporiadané do hustých polguľovitých okolíkov, ľahko sa prehliadnu, pretože sú nenápadné. Na jar dozrievajú modročierne jedovaté bobule. Bobule sú pre človeka jedovaté, pre vtáky nie. Rastie v Európe a Ázii v lesoch, na skalách a na múroch.  Pestuje sa aj ako okrasná drevina, šľachtí sa a jestvuje v mnohých formách.

Kvitne: brečtan kvitne v septembri až novembri

Zber: Listy brečtanu (Folium hederaceae) sa zberajú v marci (apríli) -  auguste na liečebné účely a sušia sa v tenkých vrstvách (aj na slnku) na dobre vetranom mieste. Droga si musí zachovať svoju pôvodnú, drsnú farbu a horkú chuť.

Obsahové látky: Hlavné obsahové látky sú saponíny, označované ako hederakozidy, prevažne bidezmozidy s aglykónmi, hederagenínom, kyselinou oleanolovou a bajogenínom. Fenolové zlúčeniny okrem flavonoidov (rutínu, kempferolu, izokvercetínu) reprezentuje aj kyselina chlorogénová, kávová, rozmarínová a protokatechová. V malom množstve sa v listoch náchádza aj vitamín A a E.  Drogu (Hederae folium) tvoria kožovité laločnaté tmavozelené a lesklé listy. Pach drogy je slabý. Chuť je horkastá, mierne škrabavá.

Použitie: Štandardizovaný extrakt z brečtanu sa používa v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest ako podporná liečba pri bronchiálnej astme a chronických spastických bronchitídach. Vhodný je aj pri chrípke a nachladnutí. Sirupy sú vhodné aj pre dojčatá do 1 roku. Najnovšie výskumy dokazujú antioxidačný účinok extraktov brečtanu, pričom najväčšiu aktivitu zo všetkých saponínov vykazuje  α-hederín, a to väčšiu ako vitamín E.

Nežiaduce účinky: Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky pri dodržaní bežných terapeutických dávok. Problémy môžu nastať pri prekročení doporučeného dávkovania. Väčšie dávky saponínov nadmerne dráždia žalúdočnú a črevnú sliznicu, čím môžu vyvolať vracanie, hnačku a krvácanie z črevných kapilár. Opatrnosť  treba zvýšiť u pacientov s ochoreniami tráviaceho  traktu.

Kontraindikácie a interakcie: Nie sú známe.

Upozornenie: Čerstvé listy a plody brečtana sú toxické. Spôsobujú podráždenie tráviacej sústavy, krvavé hnačky až smrť. Sama rastlina môže vyvolať kontaktnú dermatitídu. U nás sú priotrávenia bobuľami raritné, skôr sa stretneme s dotykovou alergiou na brečtan.

Recepty:

Na prípravu záparu: 0,5 g na šálku čaju; pije sa 1- až 3-krát denne; 1/2 čajovej lyžičky (1g) práškovanej drogy.

Vonkajšie hemoroidy: sedací kúpeľ dobre pôsobí na vonkajšie hemoroidy: hrsť čerstvých listov brečtanu sa nechá cez noc lúhovať v 1 l studenej vody, ráno sa krátko povarí, po vychladnutí na teplotu tela sa môže použiť.

Terapeutická skupina: expektorans