ČERNUŠKA SIATA, ČERNUCHA SETÁ, Nigella sativa L, syn. Nigella cretica Miller, Nigella indica Roxb. ex Fleming (Ranunculaceae)

Do 70 cm vysoká jednoročná rastlina má rozkonárenú, pozdĺžne ryhovanú stonku. Striedavé listy sú rozdelené na  tenké, čiarkovité, rozbiehavé, kopijovité úkrojky. Vrcholové  kvety majú po päť srdcovitých zašpicatených, bledých, modrastých kališných lístkoch. Korunné lístky sú vajcovité, biele až žltozelené.  Množstvo tyčiniek je špirálovite usporiadané do skupín. Plody sú mechúriky. Čierne semená sú trojhranné 3 mm dlhé do 2 mm široké. Treba odlišovať rastlinu od príbuzných druhov a  podobných rastlín, ktoré majú odlišné a pri niektorých aj toxické obsahové látky.

Druh nie je u nás pôvodný. Pochádza z  Orientu alebo Stredomoria  a  miestami sa z pestovanej plochy rozšíril do okolia.

Rastlina poznali už antický lekári. Tradíciu prevzali aj stredovekí liečitelia. Veľmi obľúbená bola aj u mohamedánov, ktorí semená s medom denne užívali. Rovnako bola známa  v indickej medicíne. Užívala sa ako liek aj korenina.

Drogu predstavuje čierne semeno Nigellae sativae semen. Obsahujú do 1,5 % príjemne voňajúcej silice, až 40 % oleja, okolo 7 % esterov nenasýtených mastných kyselín a terpénových alkoholov, s menším obsah kyseliny  ?-linolénovej. Prítomný je aj p-cymén a  ?-pinén. Nachádzajú sa aj taníny; z alkaloidov damascenín, nigelón, nigelimín a nigelicín. Zo sterolov je prítomný cholesterol, campesterol, stigmasterol, ?-sitosterol a  ?-spinasterol. Horčina nigelín je zistiteľná pri ochutnaní semena.  Štandardný je obsah sacharidov, bielkovín a  triesloviny. Z vitamínov je prítomný tiamín, pyridoxín, tokoferol a  niacín. Z aktívnych terapeuticky zaujímavých substancií sú prítomné tymochinóny, ditymochinóny a   tymohydrochinóny.

Droga pôsobí močopudne. Zlepšením trávenia a zažívania, ale aj uvoľnením kŕčov hladkého svalstva účinkuje proti plynatosti čriev – karminatívne. Reflexne zlepšuje prekrvenie v malej panve  a uvoľňuje tu aj spazmy svalstva. Preto sa odporúča ako emenagógum  pri menštruačných ťažkostiach.

Traduje sa užívanie na zlepšenie tvorby mlieka ako laktagógum, aj  na odpudzovanie črevných parazitov. Rovnako pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest a pri prieduškovej astme. Taktiež na znižovanie krvného tlaku. Udáva sa aj hypoglykemizujúce pôsobenie –  znižovanie krvného cukru.

Na užívanie sa pripravuje zápar: 1 lyžička rozdrvených semien sa dáva na ? l vody; po 15 minútovom vylúhovaní sa pije  2-krát denne 1 šálka.

Pri zápalových postihnutiach kože sa aplikujú  obklady, prípadne kúpele.

Experimentálne sa preukázala stimulácia imunity podporou činnosti kostnej drene a  zlepšením tvorby lymfocytov. Na tkanivových kultúrach účinne ničí niektoré typy zhubných nádorov, a  to bez poškodenia zdravých buniek. Efektívne chráni pečeňové bunky pred toxickými látkami.  Imunostimulačný efekt sa pripisuje tymochinónom  a  ditymochinónom.

Pri chemoterapeutickom liečení zhubných nádorov cisplatinou (cis-dichlórdiaminoplatina) sa pri častých nepriaznivých vedľajších účinkoch odporúčajú aj semená černušky.

Potvrdil sa inhibičný vplyv na šírenie vírusov a  viacerých druhov mikroorganizmov, ako aj potlačenie  rastu kvasiniek a  niektorých patogénnych húb. Predpokladá sa, že hlavnú zásluhu na tom majú  tymohydrochinóny.

Semeno je vhodné aj ako chutná aromatická korenina do chleba a cukrárenských výrobkov.

MUDr. K. Mika

AdSense