Mäta pieporná (máta peprná) Mentha piperita. Na liečebné účely sa zberajú listy za slnečného, teplého počasia. Listy napadnuté hrdzou sa nesmú používať. Droga podporuje tvorbu žalúdočných štiav, potláča nadúvanie a hnačky, zmierňuje kŕče tráviacej sústavy a podporuje vylučovanie žlče. Pôsobí aj pri migréne a nervových bolestiach. Možno ju použiť aj do kúpeľa a na inhaláciu.

Ríbezľa čierna (meruzalka černá) Ribes nigrum. Na liečebné účely sa zberajú listy. Nesmú byť napadnuté hrdzou a roztočmi. V liečebnej praxi sa využíva jej močopudný a potopudný účinok pri ochoreniach močových ciest a močového mechúra. Pomáha aj pri reumatizme a hnačkách. Obsahuje vitamín C. Rozmnožuje sa odrezkami už v septembri.

Machovka čerešňová židovská čerešňa (mochyně židovská třešeň) Physalis alkekengi. Na liečebné účely sa zberajú zrelé plody. Červené bobule (čerešne) sa vylúpnu z mechúrikovitého obalu a denne sa môžu zjesť najviac dve čerešne. Červené bobule obsahujú vitamín C. Účinné látky urýchľujú vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Preto sa červené bobule užívajú pri ochoreniach obličiek a močových ciest, ako aj pri dne a reumatizme. Machovka čerešňová sa používa aj ako okrasná rastlina.

Dúška tymianová tymian (tymián) Thymus vulgaris. Na liečebné účely sa zberá nadzemný výhonok – vňať. Zápar z tejto drogy sa používa ako postriedok na uvoľňovanie hlienu a uľahčenie vykašliavania. Súčasne pôsobí upokojujúco a zmierňuje kŕčové záchvaty. Tymián je preto obľúbený aj ako korenina do omáčok, údenín a rýb.

Užívanie čajov a štiav z liečivých rastlín je zdravé a pri dodržaní odporúčaných dávok bez vedľajších účinkov. Dokazujú to aj skúsenosti z Japonska po výbuchu atómovej bomby. Tí Japonci, ktorí pravidelne pili čaje z liečivých rastlín sú zdravší ako tí, ktorí neužívali liečivé čaje.