Kliešte sú každoročnou nočnou morou dovolenkárov v prírode. Roznášajú totiž vírus kliešťovej encefalitídy a baktériu Borrelia – pôvodcu Lymskej boreliózy. Ako sa teda chrániť pred týmito malými nebezpečnými vampírmi?

Ochrana pred prisatím

1. ZVÝŠME DÁVKY THIAMÍNU

Proti kliešťom, ale aj dotieravému hmyzu môžeme použiť thiamín – vitamín B1. Ak sa nachádzame v prostredí zamorenom komármi, ovadmi či kliešťami, môžeme si jednorazovo zvýšiť dávku tohto vitamínu. Dokáže spoľahlivo odpudiť hmyz, najmä komáre.

2. ÚČINNÝ BYLINNÝ SPREJ

Nasledujúci recept je priamo zo Švédska, kde ho proti kliešťom úspešne vyskúšali:

Potrebujeme: 1 vrecúško rozmarínu (dostať v obchode ako prísadu do jedla, prípadne za dve až tri hrste rozmarínových listov, liter vody, 1 lyžicu bieleho vínneho octu.

Ako na to: Dáme variť 1 liter vody, keď sa voda varí, odstavíme ju a dáme do nej lúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Odvar prelejeme do fľaštičiek s bylinným sprejom a uchovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme časti tela.

3. CESNAKOVÉ TABLETY

Ďalší účinný prostriedok pre dospelých je užívanie cesnakových tabliet, tie však musíme začať užívať skôr ako plánujeme výlet do prírody. Lesní robotníci vo Švédsku užívajú preventívne cesnakové tablety proti kliešťom.

Chrániť sa môžeme aj sami, napr.: nosením priliehavého oblečenia svetlej farby, obutím vysokej obuvi, používaním repelentov na exponované časti tela, prehliadkou tela po návrate z prírody. Dôležité je včasné odstránenie kliešťa a v prípade nákazy začať čo najskôr s liečbou.

Ako kliešťa odstrániť

1. METÓDA S KLINCOM

Koniec veľkého klinca zahrejeme nad plameňom. Pod telo prisatého kliešťa vložíme naplocho ostrie malého nožíka, najlepšie vreckového. Zahriaty koniec klinca umiestnime na chrbát kliešťa tak, aby ležal medzi nožom a klincom. Len čo spozorujeme pohyby nôh, ostrie noža otočíme o 90°, aby sa kliešť mohol prevrátiť na „chrbát“. Stále ho držíme a vyťahujeme von. Ak nezačne hýbať nohami, klinec znova zahrejeme a pokus opakujeme.

2. PODRÁŽDENIE KLIEŠŤA

Ak sa kliešťa bojíme sami vyťahovať, môžeme ho skúsiť ešte pred odborným odstránením u lekára podráždiť kvapkou benzínu, nafty alebo alkoholu v okolí jeho hlavičky. To spôsobí, že sa kliešť sám pustí. Niekedy je treba pokus opakovať a čakať aj viac minút.

3. MYDLOVÁ PENA

Lekári odporúčajú obyčajné mydlo. Vytvoríme hustejšiu mydlovú penu a tú nanesieme vatou na miesto prisatia. Opakujeme, kým sa kliešť nepustí.

POZOR: metóda udusenia kliešťa masťou, parafínom, lakom na nechty či olejom nie je najvhodnejšia. Práve pri nej môže dôjsť k infikovaniu, keď udusený kliešť nasatú krv vyvráti naspäť do rany.

Ako sa vyvarovať následkom

  • Po vybratí kliešťa miesto dezinfikujme – mydlom, jódovou tinktúrou, ajatínom či iným dezinfekčným prípravkom, ktorý dostaneme bežne kúpiť v lekárni.
  • Na uštipnuté miesto môžeme naniesť aj šťavu z aloe vera – priamo z rastliny, ak ju máme doma, alebo ju dostaneme kúpiť v lekárni.
  • Miesto prisatia pravidelne 3 – 4-krát denne (aj keď nie je začervenané) natierame protizápalovou masťou (dostanete v lekárni) alebo čerstvou skorocelovou šťavou.
  • Miesto po prisatí pozorujme, či nevzniká rozrastajúci sa červený fľak s bielym prstencom okolo ranky, ktorý je typický pre ochorenie na boreliózou (Lymská borelióza). Aj pri miernom začervenaní je vhodné nasadiť preventívne antibiotickú liečbu.
  • Okamžite si nasaďme imunostimulačné alebo iné imunitu podporujúce prírodné prostriedky, ako napríklad tinktúru z echinacey, čaj Vilcacora, nazývaný aj „Kočičí dráp“ či výťažky z hlivy ustricovej. Zvýšme tiež príjem zinku a vitamínu A v potrave.
  • Imunitu môžeme podporiť aj nasledovným čajom: 2 g lastovičníka, 3 g vratiča a 3 nechtíka lekárskeho na jednu dávku – zalejeme 0,5 l vriacej vody. Necháme 30 minút lúhovať, precedíme a dáme do chladničky. Užívame  3-krát denne po polievkovej lyžici.

Ochorenia prenášané kliešťami

Kliešte môžu prenášať na človeka ochorenia bakteriálneho i vírusového pôvodu. Prisatie kliešťa si mnohokrát nevšimneme, preto sa často počiatočné štádiá týchto ochorení považujú za chrípku a správna diagnóza býva stanovená neskoro, no často vôbec....

LYMSKÁ BORELIÓZA

Je  multisystémové infekčné ochorenie postihujúce najčastejšie kožu, kĺby, srdce a nervový systém.  Vyvoláva ho baktéria – spirochéta  Borrelia burgdorferi, ktorá prenikne zo zažívacieho traktu infikovaného  kliešťa (Ixodes ricinus) spravidla do 12 hodín po prisatí aj do krvného obehu a šíri sa ďalej v ľudskom, príp. zvieracom organizme. Nákaza  obvykle spôsobuje spočiatku kožný zápal. Ide o červenú, zväčšujúcu sa škvrnu, nazývanú erytém. Spravidla ide o priemer väčší ako 30 – 50 mm a okolo ranky v strede škvrny sa nachádza zväčsa vyblednutý kruh, ktorý sa môže rôznou rýchlosťou zväčšovať. Často sa môže objaviť aj zvýšená teplota, bolesti svalov, hlavy pripomínajúce ľahkú virózu či chrípku. V prvých dvoch až troch týždňoch môže dôjsť u vnímavých jedincov a u osôb so zníženou obranyschopnosťou  k rozšíreniu infekcie. Pomerne často sa vyskytuje zápal kĺbov a svalov. Niekedy sa vyskytujú i prejavy zápalového postihnutia nervového systému s obrnou, bolesťami a známkami zápalu mozgových blán i miechy. Môžu sa pridružiť aj opuchy lymfatických uzlín. Vzácne býva postihnuté srdce a zmyslové orgány.

Nie vždy však borelióza začína kožnými  prejavmi, čo je veľmi zákerné, pretože si Lymskú boreliózu v tomto štádiu  môžeme pomýliť s chrípkou či virózou so spomínanými prejavmi. Zvyčajne však chýba nádcha a kašeľ.

V súčasnosti sa v Čechách a Nemecku testuje nová vakcína proti borelióze, ktorú vyvinuli českí vedci. Vakcína pre psy sa už  v Čechách vyrába.

KLIEŠŤOVÝ ZÁPAL MOZGU (KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA)

Vo voľnej prírode sa človek najčastejšie nakazí prenesením vírusu kliešťovej encefaitídy (FSME) po prisatí infikovaného kliešťa. Okrem tohto spôsobu prenosu pôvodcom ochorenia sú známe tiež prípady nákazy alimentárnou cestou – požitím tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov, ktoré pochádzajú z infikovaných zvierat.

Príznaky kliešťového zápalu mozgu sa vyvíjajú po uplynutí 7, 10 až 14 dní od prisatia infikovaného kliešťa. Spektrum a závažnosť príznakov nebýva u všetkých postihnutých rovnaké. Vyskytujú sa prípady s ľahkým priebehom, pripomínajúcim skôr vírusové ochorenie dýchacích ciest, ale tiež klinicky závažné formy ochorenia s dvojfázovým priebehom a rôzne ťažké postihnutia centrálneho nervového systému. Pri dvojfázovom ochorení sa v prvej fáze objavujú netypické chrípkové príznaky, potom nasleduje 4 – 10- denné obdobie, kedy sa postihnutý cíti úplne zdravý. Pre druhú fázu sú typické vysoké horúčky a príznaky postihnutia centrálneho nervového systému rôznej závažnosti (od bolesti hlavy a svetloplachosti, cez poruchy spánku, pamäti, koncentrácie, dezorientáciu a postihnutie hlavových nervov až po ochrnutie ruky či zlyhanie dôležitých centier v predĺženej mieche, kedy môže dôjsť k úmrtiu.). Najzávažnejšia forma postihuje najčastejšie ľudí nad 60 rokov. Vakcína proti ochoreniu je dostupná.

EHRLICHIÓZA

Je to ďalšie infekčné ochorenie prenášané kliešťami, ktoré  sa podarilo nedávno objaviť. Pôvodcom je baktéria  Ehrlichia (odtiaľ názov ochorenia), ktorá napadá biele krvinky, preniká do nich, čím znižuje ich obrannú funkciu a spôsobuje horúčkovité ochorenie nazývané ľudská granulocytárna ehrlichióza ( LGE). Je to vážne ochorenie, ktoré môže mať vážne následky, pokiaľ sa nelieči. Nebezpečná je najmä pre ľudí so zníženou obranyschopnosťou. Klinický obraz je podobný ako pri borelióze: horúčka trvajúca 3 – 7 dní (aj dlhšie), bolesti svalov, hlavy a kĺbov, pocit slabosti,  u 20 %  sa mäže objaviť aj vyrážka. Diagnostika  sa robí sérologickými krvnými testami. V počiatočnom štádiu sa ochorenie dobre lieči antibiotikami.

 

 

AdSense