Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Všetky čísla

Liečivé rastliny pri liečbe ochorení tráviaceho systému

Tráviace ťažkosti patria medzi každodenné problémy. Fytofarmaká sa používajú ako doplnková liečba pri zápche, hnačke, pri problémoch s nafukovaním a trávením. Liečba ochorení tráviaceho traktu musí byť vždy komplexná. Treba upraviť celkovú životosprávu a dodržiavať vhodnú diétu. Do čajovín na liečenie ochorení tráviaceho traktu sa kombinujú liečivé rastliny s obsahom flavonoidov, trieslovín, silíc, slizov, prípadne horčín alebo antrachinónových glykozidov.

Prihliada sa na zdravotný stav a špecifické potreby konkrétneho pacienta.

Pri poruchách trávenia je častým príznakom nechuť do jedenia. Ako stomachiká sa na zlepšenie chuti do jedenia a na podporu trávenia odporúčajú liečivé rastliny s obsahom horčín, najmä pri zníženom vylučovaní žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov, pri oslabení tráviacej činnosti, ľahších poruchách trávenia a vstrebávania.

Horčiny sú látky horkej chuti, čím už v ústach povzbudzujú chuť a vyvolávajú tvorbu slín. Podporujú tiež tvorbu a sekréciu žalúdočných štiav, okrem toho však iný liečebný účinok nemajú. Liečivé rastliny s obsahom horčín: horec žltý, oman pravý, púpava lekárska.
Home Archív Všetky čísla 2008 2/2008 Liečivé rastliny pri liečbe ochorení tráviaceho systému