Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Všetky čísla

Gymnema lesná (gurmar) má hypoglykemické účinky

Gymnema lesná má hypoglykemické účinky

Gymnema lesná (Gymnema sylvestris R. Br) je známa aj ako gurmar (hindsky „ničiteľ cukru“). Je to tropická rastlina južnej Indie a juhovýchodnej Ázie. Listy sa v ajurvédskej medicíne používajú už viac ako 2000 rokov predovšetkým v liečbe cukrovky, tiež ako ako krv čistiaci, protiparazitický, močopudný , horúčku znižujúci a srdcovú činnosť podporujúci prostriedok. Žutie listov vyvoláva dočasnú stratu citlivosti na sladkú chuť. Okrem toho sa často podávala aj pri ďalších ochoreniach: vredovej chorobe žalúdka, kožných problémoch, poruchách činnosti pečene. Pri chorobách očí podávali výťažky z listov a kvetov, pri kašli extrakt z kôry. V Európe sa jej aplikácia obmedzuje na ľudí s poruchou glukózovej tolerancie, cukrovkou najmä v počiatočnom štádiu, prípadne pri redukcii hmotnosti.

Listy, liečebne najpoužívanejšia časť, majú špecifickú, výraznú, neveľmi príjemnú horkú chuť. Hlavnými zložkami sú gymnemové kyseliny, označované ako I ? IV. Ich farmakologické účinky spočívajú v stimulácii inzulín produkujúcich beta-buniek pankreasu a blokáde chuťových receptorov na sladkú chuť, avšak bez ovplyvnenia vnímavosti ostatnej chuti. Najdôležitejšia je kyselina gymnemová IV, ktorej mechanizmus spočíva v blokáde vstrebávania glukózy. Z ostatných zložiek sú to ešte triterpénsaponíny – gymnemazíny A,B, C,D, gurmarín, živice, kyselina maslová, antrachinóny, inozitol, d-kvercitol, lupeol, stigmasterol. Len prednedávnom sa podarilo izolovať alkaloidy a z vňate aj flavónové glykozidy kempferol a kvercetín. Zo stopových prvkov podieľajúcich sa na činnosti inzulín produkujúcich beta bunky pankreasu sú to draslík, vápnik, mangán, zinok a chróm. Obzvlášť významná je najmä prítomnosť chrómu, ktorý tvorí súčasť tzv. glukózového tolerančného faktora, ovplyvňujúceho účinnosť inzulínu a normalizujúceho hladinu glukózy v krvi. Významnú úlohu zohráva v metabolizme cukrov, brzdí premenu cukrov na tuk a reguluje využitie glukózy v bunkách. Blokuje aj vstrebávanie cukrov z čriev a napomáha maximálne využitie absorbovaného cukru na energiu. Uľahčuje tak udržanie zodpovedajúcej hladiny glukózy aj v tých prípadoch, keď dochádza ku porušovaniu dietetických opatrení. Zodpovedajúca saturácia organizmu chrómom môže pomôcť predísť vzniku cukrovky 2. typu, jeho nedostatok zas môže ochorenie zhoršiť.

Biologické účinky gymnemy:

-      normalizuje hladinu glukózy v krvi

-      redukuje „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy

-      zlepšuje funkciu pečene, pankreasu a obličiek

-      podporuje činnosť srdcovo-cievneho ústrojenstva

-      obmedzuje nadmernú chuť na sladké

-      podporuje redukciu nadmernej hmotnosti

-      má protivírusové pôsobenie

Gymnema sa aplikuje vo forme tabletiek alebo kapsúl s jedlom. Zvyčajné sa dávkuje 3 x 1 g. Prvé pozitívne výsledky sa dostavujú až po dlhšom čase ? po 3 ? 4 mesiacoch. Pod odborným dohľadom a za priebežného monitorovania sa u diabetikov pripúšťa súčasné podávanie so syntetickými prípravkami (inzulín, antidiabetiká),

čo umožňuje počas prebiehajúcej liečby aj prípadné korektúry dávkovania.

Kontraindikácie:

Gymnemu nie je vhodné podávať mladým ľuďom do 20. roku života, gravidným a dojčiacim ženám.

U zdravých ľudí gymnema nespôsobuje v bežných dávkach pokles hladiny glukózy v krvi, zabraňuje však v jej vzostupe nad fyziologické hladiny u osôb nedodržiavajúcich liečebnú diétu so sklonom ku nadmernej konzumácii sladkostí. Už aj malé množstvo prášku z listu podaného pod jazyk blokuje vnímanie sladkej chuti na niekoľko hodín.

Klinické práce z posledných rokov dokázali prínos gymnemy v komplexnej liečbe cukrovky (lieky, diéta, pohybový režim).

U chorých s cukrovkou 1. typu sa v niektorých prípadoch mohlo pristúpiť ku zníženiu dávok inzulínu, zrejme regeneráciou inzulín produkujúcich beta buniek pankreasu, resp. zvýšením citlivosti receptorov na inzulín. U časti diabetikov 2. typu zlepšenie laboratórnych parametrov umožnilo redukciu dávok, či dokonca úplné vynechanie liekov.

Pozn. prekladateľa: Gymnema je v lekárňach u nás dostupná vo forme extraktu z listov ? kapsule (350mg) a v čajovinovej diabetickej zmesi Mahaphala (odporúča sa príprava záparu, aplikácia 2- krát denne).

Post.Fitoter.11, 3, 2010,166 ? 169

 

PharmDr. Ľ. Farkaš

Home Archív Všetky čísla 2012 Liečivé rastliny 5/2012 Gymnema lesná (gurmar) má hypoglykemické účinky