Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Všetky čísla

Myrhovník

Myrhovník molmolový – MYRRHA - Commiphora molmol Engl., burzerovité – Burseraceae a iné druhy rodu Commiphora (SL 1).

Používa sa na vzduchu stuhnutá gumoživica a tinktúra – Myrrha (Gummiresina Myrrha) – Myrhae tinctura.

Materská rastlina – Commiphora molmol Engl. rastie v Somálsku, Etiópii, Jemene a Sudáne. Je to malý stromček sotva 3 m vysoký s malými listami a kvetmi. Gumoživica sa získava aj z iných druhov rodu Commiphora (myrhovník abesínsky – Commiphora abyssinica Engl. a i.); napr. arabská myrha pochádza z ďaleko väčšieho stromu – až 10 m vysokého, tŕnitého. Tieto tropické dreviny majú v kôre a v dreve schizogénne (medzibunkové) kanáliky, v ktorých sa gumoživica nachádza. Po poranení samovoľne vyteká a na vzduchu tuhne. Je to najstaršie fytoterapeutikum sveta staré asi 4 000 rokov. Tvoria ho zaguľatené alebo nepravidelné zrná a hrudky čiernohnedej farby, akoby poprášené sivým alebo žltohnedým prachom; zrná sú oranžové, bledožlté, až bezfarebné. Pach gumoživice je slabý, chutí horkasto, aromaticky, škrabľavo a pri žuvaní sa lepí na zuby.

Obsah tvorí časť rozpustná v liehu – živica (asi 40 – 60 %), silica (3 – 10 %) a nerozpustná v liehu (50 – 60 %), tzv. surová guma, sliz, zložený z proteínov a sacharidov.

Zväčša sa používa tinktúra, ktorá má dezinfekčné, dezodoračné a granulačné pôsobenie pri zápaloch v ústnej dutine, hltana a i., na natieranie, kloktanie, vyplachovanie, najmä v stomatológii (niekoľko kvapiek do pohára vlažnej vody) a často sa na tieto účely kombinuje so silicami (napr. šalviovou). Používa sa potom ako prostriedok zubnej hygieny (asi 10 kvapiek do pohára), do ústnych vôd, niekedy aj ako zložka dražé a pod.

Vedľajšie účinky pri externom uplatnení tinktúry nie sú známe.

Rastlina patrí na Západe medzi perspektívne. Pripravujú sa z nej kapsule (5,25 a 6,50 mg), masti, ústna voda, tinktúra a tekutý extrakt.

Ľudové použitiie na Západe:

  • AIDS a HIV
  • dýchacie ťažkosti
  • hemoroidy
  • infekcie
  • preležaniny
  • rany
  • udreniny
  • zápal ďasien

Odporúča sa ako čaj: 1 – 2 čajové lyžičky živice v pohári vriacej vody nechať zaliate 10 – 15 min, pije sa 3-krát denne.

Tinktúra: 1 – 4 ml 3-krát denne.

Vedľajšie účinky: hnačky, štikútanie, nespavosť, zápaly pokožky.

Interakcie: nie všetky kombinácie sú  vhodné – osobitne nie s inzulínom, per os krvný cukor (Amaryl, DiaBeta a pod). Dôležité je neužívať myrhu v tehotenstve a pri dojčení.

Nové výskumy sa konajú najmä v oblasti uplatnenia myrhy pri infekcii HIV a proti diabetes. Chýbajú však pokusy a overovania, jej užívanie sa zatiaľ neodoporúča.

Prof. MUDr. J. Kresánek, PhD., doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.