Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Všetky čísla

Očianka rostkovova – Světlík lékařský

Jednoročný poloparazit vysoký 5 – 25 cm, stonka vystúpavá, väčšinou rozkonárená, listy protistojné, chĺpkaté, vajcovité, vrúbkovito-zúbkaté. Súkvetie klas. Kalich a listene so žľaznatými chlpmi. Dolný pysk trojlaločný, s fialovými pruhmi na bielom podklade a so žltými škvrnami. V strede a koncom leta (júl — september) rozkvitá množstvom kvietkov, ktoré opeľuje hmyz – má peľ aj medovinu; existujú tiež exempláre so samoopeľovaním. Plod je pukavá mnohosemenná tobolka.

Druhy tohto rodu sú veľmi variabilné a diferenčné znaky veľmi málo nápadné. Druhy sa často krížia; na odborné určenie treba preparovať viac exemplárov z jednej populácie, pretože kvôli ich variabilite znakov majú problémy s určovaním jednotlivých rastlín aj odborníci. Pre zberača je to nepodstatné – zberajú sa kvitnúce vňate všetkých našich druhov. Farmaceutický tovar sa dodáva najčastejšie z Bulharska, Maďarska a bývalej Juhoslávie.

Očianka sa hojne vyskytuje na lúkach, v polosuchých trávnatých porastoch, zväčša sa „vyhýba“ vápnitým pôdam. Čiastočne parazi­tuje na niektorých druhoch tráv.

Mladé rastlinky vyrastajú zo semena vysievaného na jar, ktoré vyklíči v zemi. V prvom období rastú samostatne, necudzopasia. Neskôr, keď po bokoch hlavného koreňa narastú bočné korienky (ak sa stretnú s korienkami nejakej inej rastliny), vyvinú sa okrúhle, takmer priesvitné malé prísavné bradavičky.

Hoci odborný názov očianky je odvodený od jednej z Grácií – Eufrosyné, o jej použití v antike niet správ. Prvé záznamy o aplikácii sú zo 14. storočia od známej abatyše Hildegardy, ktorá ju odporúčala na „posilnenie myslenia, zraku a pamäti“ (platí to v podstate dodnes), snáď aj pre červené žilky rozprestierajúce sa po celom kvete, ktoré pripomínajú očné cievky.

Predmetom zberu je kvitnúca vňať – Euphrasiae herba, získavaná odrezávaním olistených a kvitnúcich častí na začiatku kvitnutia (júl – september), pričom treba dávať pozor na nežiaduce zdrevnatené spodné časti rastlín a prímesi trávy, pretože rastlina sa najčastejšie vyskytuje na nízkotrávnatých lúkach a pasienkoch. Materiál je odolný voči zapareniu, ale pri sušení z neho ľahko opadávajú listy a kvety. Suší sa preto v nízkych vrstvách, rýchlo, bez obracania, lepšie je sušiť vo zväzočkoch nad bielym papierom a čisté opadané listy a kvety možno dodatočne vložiť do usušeného materiálu; zoschnutie asi 5 : 1.

  • Skúšky na čistotu – vňať (SFK 1):
  • Prímesi inej farby, ako sú na rastline    najviac do 5 %
  • Cudzie organické prímesi    do 3 %
  • Anorganické    do 1 %
  • Strata sušením    do 10 %

Usušená nemá žiadny pach a chutí horkasto.

Obsahové látky tvoria predovšetkým iridoidové glykozidy ako aukubín, eufrozid, katapol a i., o ktorých sa vie, že znižujú krvný tlak, čo by sa mohlo azda vzťahovať aj na očianku, potom triesloviny (3 – 8 %), málo silice (0,15 %) a horčín a flavonoidy. Sušená vňať patrí do farmakologickej skupiny fytofarmák: oftalmologiká (antiflogistiká), adstringenciá. Jej jednotlivá terapeutická dávka na odvar je perorálne 4,5 g (bežne sa robí zápar alebo krátky odvar z 2 – 3 g vňate – čajová lyžička je asi 1,7 g a po 4 – 5 min sa pije) a uplatňuje sa výlučne v ľudovom liečiteľstve najmä zvonka (asi 2 – 5 % zápar alebo krátky odvar) – na omývanie, obklady a pod. aplikovať pri zápaloch 3- až 4-krát denne.

V ľudovom liečiteľstve sa pri vonkajšom použití umývajú oči silným odvarom z vňate očianky alebo sa prikladajú obklady. Obyčajne sa naplní vrecúško z riedkeho plátna sparenou vňaťou očianky a priloží na boľavé oko, previaže a obklad sa nechá pôsobiť cez noc. Pomáha pri zápale očných spojoviek, zahnisaní, slzení, pri tvorbe tzv. “jačmeňa“, sčervenaní, podráždení či preťažení očí. Obklad sa ľudove odporúča aj na doliečenie pooperačných stavov, na regeneráciu a posilnenie zraku. K vonkajšiemu použitiu sa zvykne pridávať aj interné – podporuje vraj lepšie liečenie očí a zlepší ostrosť zraku. Priaznivo vplýva na žalúdok, pretože očianka je jedna z mála bylín znižujúcich kyslosť žalúdočnej šťavy (niekedy sa tvrdí opak – vraj zvyšuje), čím pôsobí preventívne proti tvorbe žalúdočných vredov. Dobrou prevenciou podľa ľudového receptu je aj macerát očianky vo víne, najmä pre starších.

Na tzv. jačmeň sa častejšie očianka kombinuje s rovnakým dielom úborov rumančeka – 5 polievkových lyžíc čajoviny sa zaparia 1/4 l vriacej vody, nechá sa 10 min postáť, zabalená kaša sa prikladá na zápal.

Ľudový recept na posilnenie očí: zmes vňate očianky (5 váhových dielov), plod (list) čučoriedky (3 diely), úbor rumančeka (1 diel), list orecha (1 diel) a plod fenikla (1 diel); dve polievkové lyžice sa dajú do 1/2 l vriacej vody, maceruje sa asi 15 min a pije sa  2- až 3-krát denne. Zápar možno použiť aj zvonka, vtedy treba dávkovať o lyžicu viac.

V ľudovej liečbe sa očianka odporúča aj pri duševnej únave a na zlepšenie pamäti a pripravuje sa aj tradičná tinktúra (2- až 3-krát denne 10 kvapiek) alebo zvonka 10 kvapiek do pohára vody na očné kúpele.

V homeopatii sa používa celá čerstvá kvitnúca rastlina bez koreňa (zber júl až október) a pripravuje sa tinktúra (§ 3). Ordinuje sa ako v alopatii pri očných ochoreniach, ale tiež pri sennej nádche, poškodení slizníc a pokožky.

Očianka sa u nás balí ako sypaná čajovina a používa sa na zápaly spojoviek a očných viečok, pomocne vo vlažných výplachoch očí pri  zelenom zákale. Vedľajšie škodlivé účinky očianky v čajovinách sa nezistili.

Očianka je zaradená medzi perspektívne liečivé rastliny na Západe v novom miléniu. Upravuje sa ako čajovina, do nápojov i lotionov. Ľudove sa používa najmä v terapii očných problémov (zápaly viečok, mihalníc, okra­jových mazových žliaz, pri očnej únave a pod.).

Dôležité: lekári vzhľadom na výskum v oblasti pôsobenia na zrak varujú pred preparátmi, pretože sú rizikové pre nesterilitu.

Vedľajšie účinky: bolesti hlavy, svrbenie, zmätok, červené a napuchnuté očné okraje, tlak v očiach, slzenie, kýchanie, zapchatý nos. Citlivosť očí na svetlo zvýšená, problémy s videním, na oči preto až nebezpečné, poškodia sa očné bunky, nastanú až zmeny videnia, sčervenanie – pred aplikáciou treba konzultovať s lekárom.

Home Archív Všetky čísla 2011 5/2011 Očianka rostkovova – Světlík lékařský