Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Harpagofyt plazivý („čertov pazúr“) má protizápalové a protireumatické účinky

Harpagofyt plazivý ? Harpagophytum procumbens (Burch) z čeľade Pedaliaceae v literatúre známy aj pod pomenovaním čertov pazúr (z angličtiny Devil´s claw či nemčiny Teufelskralle) je pôvodný v juhoafrickom regióne (púšť Kalahari, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, JAR, Angola). Rastie aj na Madagaskare, v Malajzii, Indii a Austrálii. Pôvodne sa získaval výlučne z prírodných zdrojov. Nekontrolovaným drancovaním nálezísk (často aj falšovaním inými rastlinami) sa však tento rastlinný druh ocitol na hranici vykynoženia. V súčasnosti sa na svetové trhy dostáva predovšetkým z veľkoplošných plantáží Namíbie (viac ako 90 %) a Botswany.

Liečivé účinky koreňa harpagofyta, ktorý je jedinou liečebne používanou časťou rastliny, boli už oddávna známe domorodým liečiteľom etník južnej Afriky. Používali ho najmä pri poruchách trávenia ako horké tonikum – amárum, proti horúčke, ako „krvčistaci“ liek i ako analgetikum na zmiernenie pôrodných bolestí.

Najdôležitejšími obsahovými zložkami koreňa sú iridoidové glykozidy...

Home Archív Liečivé rastliny 2013 Liečivé rastliny 3/2013 Harpagofyt plazivý („čertov pazúr“) má protizápalové a protireumatické účinky