Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Časopis Liečivé rastliny 2017

Nátržník husí – Mochna husí Potentilla anserina L., syn: Potentilla argentina Hudson (Rosaceae)

Nátržník husí dorastá až do metra dĺžky. Striedavo jarmové perovito zložené listy sú podlhovasto vajcovité, hlboko pílkovité. Prízemné sú až 20 cm dlhé, na opaku zvyčajne bielo plstnaté. Vyrastajú z rozvetvených, niekedy aj hľuznatých podzemkov. Žlté kvety sú pravidelné, obojpohlavné, majú päť korunných lupienkov, mnoho tyčiniek a veľa piestikov na nedužnatejúcom lôžku. Majú v priemere do 2,5 cm. Vztýčené sú na dlhých pazušných stopkách. Kvitnú od júna do augusta. Pred dažďom a v noci sa kvety zatvárajú. Dozrievajú do nažiek. Nátržník sa rozširuje semenami, ktoré sú viac rokov klíčivé, ale okrem podzemkov aj poplazmi, ktoré pomáhajú extenzívnemu obsadzovaniu priestoru.

Nátržník husísa vyskytuje v okolí sídlisk, na rumoviskách, na brehoch riek a rybníkov. Vyžaduje mierne vlhkú pôdu, dostatok dusíka a prítomnosť sodíkovej soli. Zabezpečujú to aj husie výlučky pri spásaní porastu. Druh sa vyskytuje na všetkých svetadieloch. Do Južnej Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland bol introdukovaný najneskôr.

Vo vhodnom prostredí sa expanzívne šíri a odčerpáva iným rastlinám výživu. Preto ju niekde považujú za burinu, a tak s ňou aj zachádzajú.

U nás sa vyskytuje okolo 25 druhov nátržníka. Veľmi podobný je n. plazivý – P. reptans L.

Vedecký názov referovaného druhu vznikol zo zdrobneniny latinského potens – mocný; pripisovali totiž rastline aspoň minimálnu liečivú silu (primeranú jej latinskému deminutívu). Druhové meno má od anser – hus, pretože sa často vyskytuje tam, kde sa pasú husi.

Všetky druhy rastliny majú dostatok nektáru aj peľu. Vyhľadávajú ich včely aj viacerý hmyz.

Drogu predstavuje vňať - Anserinae herba (syn. Potentillae anserinae herba), ojedinele aj koreň - Anserinae radix (syn. Argentinae radix).

Najvyššie percentuálne zastúpenie majú katechínové triesloviny (do 10 %); okrem toho má droga flavonoidy (kvercitrín, kvercetín), tormentol, horčiny, cholín, sliz, organické kyseliny (aj kyselinu askorbovú) a v podzemku mastné kyseliny, minerálne látky a i.

Z liečivých vlastností sa najviac využíva sťahujúci účinok - adstringens, pôsobenie proti hnačke - antidiaroikum, protizápalový efekt - antiflogistikum, uvoľňovanie kŕčov hladkého svalstva - spazmolytikum, pozitívny vplyv na trávenie - digestívum, výdatnejšie prúdenie žlče do dvanástnika - cholagogum, pomoc pri zastavovaní krvácania - hemostyptikum.

Triesloviny majú protizápalový účinok na sliznice tráviacich orgánov. Súčasne obmedzujú kapilárne krvácanie. Preto sa droga podáva pri hnačkových ochoreniach spojených s meteorizmom a bolestivými spazmami.

Látka, ktorá vyvoláva spazmolytické účinky je doteraz málo preskúmaná. Ide o termolabilnú substanciu (najskôr glykozid), ktorá uvoľňuje iba kŕče pri zvýšenom napätí hladkých svalov čriev a maternice. Pri normálnom tonuse je jej vplyv nepatrný; možno konštatovať, že fyziologicky optimalizuje napätie svalstva tráviacej sústavy, maternice a v menšej miere aj žlčových ciest (amfospazmolytický efekt). Na svalstvo tepien a močových ciest nepôsobí.

Cholagogický účinok horčín potencuje aj vylučovanie žalúdočnej šťavy, čím zlepšuje trávenie. Triesloviny a sliz svojimi účinkami predurčujú drogu na liečbu zápalových ochorení v ústnej dutine a v hltane. Antiflogistickým pôsobením zmierňujú bolesti a pomáhajú hojiť zapálené sliznice. Podobne pôsobí droga aj pri vonkajšej aplikácii – vo forme obkladov a kúpeľov – na podráždené, zapálené, prípadne aj hnisavé kožné choroby.

Na prípravu záparu sa používa priemerná jednotlivá dávka 1,5 g, v praxi zvyčajne 1 kávová lyžička drogy na pohár vody; pije sa 2 – 3-krát denne. Ordinujú sa však aj vyššie dávky, napríklad Anserinae herbae decoctum (10 g drogy na 1 pohár vody), ktorý sa užíva v dávke 1/4 – 1/3 pohára 2 – 3-krát denne. Vyššie dávkovanie má aj zápar z 2 kávových lyžičiek na šálku vody; užíva sa 2 – 3-krát denne.

Zápar z podzemku sa pripravuje z jednotlivej dávky 1,5 g na šálku vody; pije sa 2 – 3-krát denne. Pri kolikách sa používa zápar z 1 čajovej lyžičky až polievkovej lyžice vňaťovej drogy na 1 pohár vody. Na vonkajšiu aplikáciu sa pripravuje zápar najmenej z 1 lyžice na pohár vody.

Na potenciovanie účinku pri bolestivých žalúdočných a črevných poruchách sa pridávajú drogy: Matricariae flos, Coriandri fructu, Majoranae herba, Melissae folium, Chelidonii herba. Pri anorexii zas Centaurii herba, Millefolii herba, Melissae folium, Menthae folium, Agrimoniae herba, Artemisiae herba; pri anorexii s meteorizmom možno pridať Chamomillae romanae flos, Foeniculi fructus, Anethi fructus, Angelicae radix, Serpylli herba, Calami radix.

Na zvýraznenie cholagogických účinkov sa predpisuje kombinácia s drogami: Menthae folium, Frangulae cortex, Marrubii herba, Fumariae herba, Chelidonii herba, Taraxaci radix, Cichorii radix.

Pri predpisovaní liečivých dávok na vhodné indikácie nie sú známe nijaké vedľajšie škodlivé účinky.

Z odvodených prípravkov sa využíva najviac Anserinae tinctura; inak je droga súčasťou viacerých hromadne pripravovaných čajovín.

Nátržník husí je vhodné fytobalneologikum.

Druh sa využíva aj vo veterinárnej praxi. V prírode ho zvieratá, nevedomky, užívajú ako preventívum.

Mladé listy sú vhodné ako šalát ku rôznym proteínovým potravinám, ale najviac k rybám. Starí Rusi už dávno zahrnovali rastlinu do svojho dostupného jedálneho lístka.

Jemne nakrájané listy s otrubami sú výborným krmivom pre husi; najmä pre tie, ktoré na inej výžive dovtedy zaostávali vo vývoji.

Porasty rastliny so striebristo-zeleným kobercom a neskôr s jasno-žltým podfarbením tvoria zážitkový vnem krajinnej estetiky.

Stáva sa často, že to čo je všedné a čoho je dostatok, to si nevážime, preto je dôležité hľadať pri všetkom skutočnú hodnotu a to nás iste obohatí!

MUDr. K. Mika

 

Home Archív Liečivé rastliny 2017 Liečivé rastliny 6/2017 Nátržník husí – Mochna husí Potentilla anserina L., syn: Potentilla argentina Hudson (Rosaceae)