Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Časopis Liečivé rastliny 2017

Záhradka zdravia. Záhradka - zdroj zdravia pre celú rodinu (9) Lastovičník väčší

Lastovičník väčší - (Chelidonium majus) bylina nebies - rastlina starých alchymistov - obsahuje všetky živly v rovnakom pomere (oheň, zem, vodu a vzduch).

U nás sa vyskytuje ako burina na rumoviskách, pri starých budovách a pod., takže ju netreba pestovať.

Rastlinu pozná snáď každý. Ide o rastlinu so žltými kvetmi vysokú cca 0,5 metra, ktorá pri odtrhnutí vylučuje oranžové “mlieko”. To sa používa na elimináciu bradavíc - šťavou potierame bradavice cca 2 - 3 týždne, napokon samy odpadnú. Na vonkajšie použitie je lastovičník vhodný pri ekzéme či zle sa hojacich ranách. Môžeme si vyrobiť masť zmiešaním 100 g bravčovej masti s 15 g čerstvej šťavy lastovičníka. Pri rôznych kožných alergiách na rukách a plesniach na nohách robíme raz denne 15 minútový kúpeľ z čerstvej rastliny.

Vnútorné použitie je dosť problematické. Pri predávkovaní môžu nastať rôzne problémy, napríklad pálenie v ústach a krku, bolesti žalúdka a pod. Najvhodnejšou formou vnútorného užívania je tinktúra. V minulosti bola veľmi obľúbená tzv. tinktúra Rademacheri, čo je vlastne zmiešanie rovnakých dielov čerstvej šťavy a 85 % etanolu. Takto pripravenú tinktúru užívame 3-krát denne 5 - 15 kvapiek do dcl vody. Škála použitia je veľmi široká: kŕčové bolesti, tvorba a vylučovanie žlče, výtoky z pošvy, suchý a dráždivý kašeľ, astma, búšenie srdca, regulácia menštruácie, obličkové a žlčníkové kamene a piesok. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí už nemajú žlčník, pretože sa žlč stále tvorí v pečeni a žlčové cesty nahradia za určitý čas funkciu žlčníka aj s opätovnou možnosťou tvorby piesku. Mária Trebenová - známa to bylinkárka - si vraj kvapkala čerstvú šťavu do oka, toto v žiadnom prípade neskúšajte - rastlina je toxická! Môžeme je použiť pri strate alebo zníženej tvorbe sĺz v oku, avšak nie kvapkaním do oka, ale vnútorným užívaním tinktúry, pretože upravuje činnosť slizníc.

Lastovičník sa zle suší, preto ho používame hlavne počas vegetácie.

Z. Homolová, S. Jurčák

Home Archív Liečivé rastliny 2017 Liečivé rastliny 3/2017 Záhradka zdravia. Záhradka - zdroj zdravia pre celú rodinu (9) Lastovičník väčší