Liečivé rastliny/Léčivé rostliny - časopis vydavateľstva Herba

Časopis o zdraví, fytoterapii, výžive, prírodnej kozmetike | Viac ako 50 rokov zaujímavého čítania
Články písané odborníkmi | ...vyliečime, spríjemníme, navoniame, potešíme, poradíme...

Liečivé listy, ich význam a použitie - List eukalyptu − Eucalypti folium

Eukalyptus guľatoplodý/blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) patrí do čeľade Myrtaceae. Tenké sivozelené bledé listy sú pretiahnutého elipsového tvaru dlhšie ako 25 cm. V Európskom liekopise je okrem listu eukalyptu aj eukalyptová silica, ktorá sa získava z druhov rodu Eucalyptus (E. globulus, E. polybractea, E. smithii). Eukalyptus je hojne rozšírený najmä v Austrálii a v Tanzánii, ale aj v Stredomorí. Sú to vysoké stromy, ktoré na svoj rast spotrebujú veľa vody, preto vysúšajú okolitú pôdu a silica, ktorá sa z nich vyparuje, odháňa komáre šíriace maláriu. Listy obsahujú väčšie množstvo silice, ktorej hlavnou zložkou je 1,8-cineol (tzv. eukalyptol; 70 − 80 %), ďalej obsahujú fenolové látky ako sú triesloviny, flavonoidy. Silica má antibakteriálne, antiseptické, protizápalové a expektoračné účinky. Preto sa pridáva do rôznych prípravkov pre inhaláciu, do mastí, ústnych vôd, a to na liečbu bronchitídy, laryngitídy, nádchy, zápalov ústnej dutiny, reumatických zápalov.

Dávkovanie: Ako čajovina na vnútorné užitie a tiež pre inhaláciu sa užíva 1,5 − 3 g sušenej drogy 4-krát denne, nie dlhšie ako týždeň. Čistá silica sa používa ako zložka v prípravkoch na lokálne použitie.

Mgr. Ivana Miláčková, PhD.

(ukážka)

Home Archív Liečivé rastliny 2015 Liečivé rastliny 4/2015 Liečivé listy, ich význam a použitie - List eukalyptu − Eucalypti folium