Aloë vera (syn. A. barbadensis Mill., A. vulgaris Lam.)

Z histórie

Už po tisícročia sa Aloë vera považuje za zázračnú rastlinu. V starovekom Egypte  poznali túto rastlinu  už pred viac ako 5 000 rokmi a nazývali ju „ krv bohov“ a „rastlina nesmrteľnosti“. Šťava z nej bola dobre známa pre svoje účinky na krásu pleti, zdravie človeka a dlhý život. Využívala ju aj kráľovná Nefertiti a Kleopatra. Pri liečení ju používal tiež Hippokrates, Alexander Veľký ňou nechával ošetrovať svojich zranených vojakov. Grécky lekár Dioskorides ( 1. stor.) ju odporúča vo svojej knihe o bylinách na mnoho chorôb. Krištof Kolumbus sa na svojich lodných výpravách nezaobišiel bez Aloë vera, ktorú označoval za „lekára v kvetináči“.  Mahátmá Gándí ju používal ako najvhodnejšiu potravinu v čase svojich dlhých pôstov, ktorá mu zároveň pomáhala s prečistením celého organizmu. U nás sa aloa využívala po  rádioterapii a aj pri liečbe ekzémov. Od roku 1959 sa od jej užívania upustilo a prednosť dostali chemické (farmaceuticky vyrobené) liečivá. Od roku 1965 sa začala  aloa opäť uznávať. V poslednom desaťročí lekársky výskum potvrdil mnohé tvrdenia a skúsenosti.

Aloë vera pôsobí vďaka svojmu zloženiu  ako detoxikant (očisťuje organizmus). Obsahuje vyvážený pomer dôležitých živín – aminokyseliny, enzýmy, mono a polysacharidy, steroly, vitamíny, minerály a stopové prvky. Pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri zažívacích či črevných ťažkostiach, normalizuje krvný tlak, vysoké hodnoty cholesterolu, posilňuje imunitný systém (pri liečbe alergií, astmy) pôsobí ako anestetikum (zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, zmenšuje opuchy). Podporne pôsobí aj pri liečbe kožných problémov (psoriáza, akné, ekzém). Aloa sa používa buď vnútorne (ako nápoj, sirup) alebo lokálne priamo na postihnuté miesto (vo forme krému, spreju).

Pozitívne účinky sa však prejavia len pri pravidelnom používaní a s vysokou (min. 89 %) koncentráciou gélu z Aloë vera. Kozmetické firmy ju využívajú ako základnú surovinu do krémov a šampónov. Je vedecky dokázané, že jej šťava obsahuje istý biologický stimulátor, ktorý podporuje rýchlu regeneráciu pokožky  pomocou ktorého je možné predísť tvorbe jaziev. Najlepší účinok majú čerstvé listy Aloë vera.  Pestovaná rastlina vyžaduje svetlé, slnečné miesto a bežnú izbovú teplotu. Nesmie sa často zalievať, najmä v zimných mesiacoch. Nemá sa vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a mrazu.

Známych je vyše 200 druhov aloe,  účinné látky, ktoré najviac zodpovedajú potrebám ľudského organizmu sa nachádzajú v Aloë  vera . Tento druh obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré napomáhajú udržiavať vitalitu a zdravý vzhľad organizmu, vrátane pokožky. Aloë vera vyživuje pokožku, zvyšuje tvorbu kolagénu a elastínu a stimuluje regeneráciu porušených tkanív. Saponíny obsiahnuté v Aloe vera pôsobia ako prírodný čistiaci prostriedok. Lipázy a proteázy (enzýmy nachádzajúce sa v Aloë vera) pomáhajú rozkladať potravu a podporujú trávenie.  Má aj adaptogénne vlastnosti.

Podľa štúdií je Aloë vera účinná tiež pri prevencii vzniku obličkových kameňov a pri zmenšovaní už existujúcich obličkových kameňov. Antrachinóny spomaľujú tvorenie močových vápenatých kryštálov, ktoré prispievajú k rastu obličkových kameňov.

Podľa najnovších vedeckých objavov obsahuje  Aloë vera polysacharid lektín, ktorý preniká do vnútra nádorových buniek. Aktivizuje “zabíjačské” T-bunky a biele krvinky k selektívnej deštrukcii nádorových buniek.

Hlavné účinky Aloë vera

 • detoxikačné: Aloë vera očisťuje organizmus od zbytočných a škodlivých látok
 • harmonizujúci účinok
 • zvyšuje celkovú pracovnú schopnosť a schopnosť znášať aj zvýšenú psychickú a fyzickú záťaž
 • zvyšuje obranyschopnosť (imunitu)  bunkovú aj protilátkovú.
 • protialergický účinok
 • protizápalové účinky, celkové aj lokálne
 • ničí baktérie, vírusy a plesne ( pričom nepoškodí baktérie, ktoré naše telo potrebuje, napr. Acidophillus, či Doderleinovu tyčinku)
 • tlmí a zmierňuje bolesť
 • urýchľuje hojenie rán, popálenín. Hojenie je rýchle, netvoria sa jazvy
 • výrazné  hydratačné a omladzujúce účinky

Pôsobí pri:

 • ochoreniach látkovej výmeny a nesprávnej výživy (obezita, cukrovka, detoxikácia, podvýživa, zvýšená hladina cholesterolu, anémia)
 • ochoreniach tráviacej sústavy (zápaly  ústnej dutiny, afty, poruchy trávenia, pálenie záhy, žalúdočné vredy, chronická zápcha, infekčné hnačky)
 • ochoreniach pečene a žlčových ciest (stavy po infekčnej žltačke, poškodenie pečene následkom otravy, poškodenie liekmi, alkoholom, poruchy činnosti žlčníka, žlčové kamene)
 • ochorenia obličiek a močových ciest (zápaly močového mechúra, obličkové kamene, cysty, zhrubnutie  a zápaly prostaty)
 • ochorenia dýchacích ciest (akútna a chronická nádcha, zápal mandlí, hrtanu, zápaly dutín, astma)
 • ochorenia srdca a ciev (poruchy krvného tlaku, arteroskleróza, kŕčové žily
 • ochorenia kože, podkožia, vlasov, nechtov (poranenia, popáleniny, bodnutia hmyzom, akné, hnis, vredy, pásový opar, bercové vredy, ekzém, plesňové ochorenia, nadmerné potenie, celulitída, vypadávanie vlasov, lupiny, poškodenie vlasovej pokožky, herpes)
 • ochorenia pohybového aparátu (reumatické ochorenia zápalové, osteoartróza, bolesti chrbta a platničiek, osteoporóza)
 • gynekologické ochorenia (zápal pošvy, výtok, bolestivá menštruácia, silné krvácanie, klimaktérium)
 • nervové a duševné ochorenia (migréna, epilepsia, Parkinsonova choroba, chronická únava, nervozita, úzkosť, depresia)
 • podpora imunity (nádorové ochorenie, oslabená imunita, prevencia pred nádorovými ochoreniami, pomocná liečba pri rakovine –  následkov chemoterapie a rádioterapie).

Upozornenie

Šťava z Aloë vera môže pri nedokonalom spracovaní obsahovať látky s preháňavým účinkom –  aloín a emodín. Ak sa objavia kŕče v oblasti brucha a hnačka je potrebné používanie šťavy prerušiť. Väčšie dávky aloínu a emodínu môžu spôsobovať prekrvenie panvových orgánov, preto sa vyvarujte používania aloë počas tehotenstva alebo pri hemoroidoch. Vnútorné používanie šťavy sa neodoporúča deťom. Na vonkajšie použitie  je Aloë vera bezpečná. Zriedka môže dôjsť k alergickému podráždeniu  kože.

redakcia


AdSense